Závody proti Alzheimerově nemoci

Radost, zábava, soutěživost, touha vyhrát. Jsou to pro vás pojmy, které byste spojili s tématem Alzheimer? Ti, kteří s touto zákeřnou nemocí, kradoucí vzpomínky a soběstačnost bojují, se rozhodli běžné vnímání tématu změnit. Ukázat, že i s tímto problémem se dá bojovat a sport a dobrá nálada nesmějí z životů lidí v Alzheimercentrech vymizet.

Když vznikala myšlenka sportovních her pro lidi trpící Alzheimerem, mysleli jsme hlavně na to, jak jim udržet dobrou náladu, odehnat deprese, ukázat, že život nekončí a může být stále krásný,“ popisuje vznik her „O putovní pohár Zlosyně“ ředitelka zlosyňského Alzheimercentra Dana Jarešová.

Sport má i terapeutické účinky, každý podnět, který lidem s Alzheimerem vrací hezké vzpomínky, pomáhá udržovat dobrou tělesnou i duševní kondici,  je velice důležitý.

A v čem se soutěžilo? Disciplíny jsou uzpůsobené možnostem závodníků. Kop na bránu, hod do dálky činkou, přelévání vody lžicí, věšení kapesníků, kvíz, slalom s míčkem na lžíci, hod na cíl, přemísťování vajíček, florbal – tref se do jamky a oblékání na čas.

Letos už soutěžíme 6. rokem a na hry k nám přijíždějí teamy z dalších Alzheimercenter. Máme tu sportovní družstva z Filipova, Průhonic, Louckého Mlýna a Písku,“ doplňuje Dana Jarešová.

Závodníci si pochvalují výběr disciplín, které dokáží zvládnout a být tak pro tým platnou posilou.

„Víte, já už tak nemůžu na nohy, ale v šikovnosti věšení kapesníků, v tom jsem dobrá, to mi jde,“ komentovala jednu z disciplín soutěžící z teamu Alzheimercentra Loucký Mlýn.

Týmy soutěžily ve složení 3 klienti + 2 pečovatelé. Hry byly zahájeny zapálením ohně a zpěvem Zlosyňské sportovní hymny a po celou dobu her fandily seniorům děti z dětské skupiny.

Z každé disciplíny si družstva odváží medaile, diplomy a perníkové figurky našich letošních maskotů – Boba a Bobka, nikdo tak nezůstává bez odměny za sportovní výkon, který je při boji s Alzheimerem vždy obdivuhodný.  Putovní pohár si za své výkony odvezlo družstvo Alzheimercentra Prácheň z Písku.

Fotogalerie