Informace, poradna

Alzheimerova choroba přináší závažné změny nejen pro nemocného, ale také pro celou jeho rodinu. Partneři, děti a další okruh blízkých na sebe přebírají roli rodinných pečujících. To se může týkat nejen dospělých, ale také dospívajících a dětí. Péče o nemocného jim zabírá většinu nejen volného času, ale často také komplikuje zaměstnání a jiné činnosti. Je také finančně náročná a lidé často záhy vyčerpají své úspory. Není proto divu, že až 80 procent pečujících (ale pravděpodobně jich je ještě více) hovoří o vysoké úrovni stresu a mnozí z nich o naprostém vyčerpání v souvislosti s onemocněním svého blízkého. Je proto nutné zvážit včas situaci, kdy již péči nezvládáte, boří se vám manželství, nemáte čas na děti nebo cítíte, že jste na pokraji svých sil. Není nic špatného na tom předat péči profesionálům. Do té doby však pečujete a my vám poradíme, jak na to:  

Diagnózu potřebujete znát co nejdříve.
Symptomy Alzheimerovy nemoci se projevují postupně a pokud je člověk fyzicky zdráv, podivné chování je možné snadno přehlédnout. Až budete vědět, o co se jedná, budete lépe zvládat současný stav a budete se moci lépe připravit na budoucnost.

Zajistěte si pomoc.
Zjistěte si možné zdroje pomoci a služby, které jsou ve vašem bydlišti dostupné. Je to nejen ve vašem zájmu, ale i v zájmu člověka, o kterého pečujete.

Informujte se o tom, jak nemocné ošetřovat.
Postupy a rady jak ošetřovat nemocné vám pomohou lépe chápat výkyvy chování a změny osobnosti, které často tuto nemoc doprovázejí.

Neodmítejte pomoc.
Pokud budete chtít všechno zvládat sami, rychle se vyčerpáte. Opora rodiny a přátel vám může mnohé ulehčit.

Nezapomínejte na sebe.
Ošetřující se často zcela obětují péči o nemocné, zapomínají na sebe a zanedbávají své vlastní potřeby. Nezapomínejte na správnou výživu, pohyb a dostatek odpočinku.

Nepodléhejte stresu.
Stres může způsobit zdravotní problémy, jako je nestabilita v prostoru, zažívací potíže, bolesti krční páteře, vysoký krevní tlak, ale také změny v chování – vznětlivost, špatné soustředění či ztráta chuti k jídlu. Pamatujte, že i vy potřebujete odpočívat.

Přijímejte změny.
Lidé s Alzheimerovou nemocí se mění. Zároveň se mění i jejich potřeby. Často potřebují péči, kterou jim doma zajistit nemůžete. Podrobně sledujte všechny možnosti další péče, která se ve vašem okolí nabízí. Až ji bude pacient potřebovat, usnadní vám to situaci.

Zvažte situaci i z hlediska finančního a právního.
Je-li to možné a vhodné, udělejte si společně s nemocným i se členy jeho rodiny představu o tom, jak budete postupovat v budoucnu.

Buďte realisté.
V současné době již existují léky, které mohou zpomalit rozvoj Alzheimerovy choroby. Nedokáží ji však vyléčit a nemoc bude přes veškerou terapii postupovat. Nebraňte se zármutku, který vám tato nemoc přináší. Radujte se z pozitivních chvil a z pěkných vzpomínek. Je to těžké, ale je to jediný způsob, jak tuto obtížnou situaci zvládnout.

Važte si sami sebe a neobviňujte se.
Člověk, o kterého pečujete, potřebuje pomoc. Vy mu ji poskytujete. Za to si musíte sami sebe vážit. Kdyby vám váš blízký mohl poděkovat, určitě by to udělal.