Psím čenichem proti pandemii

Psím čenichem proti pandemii

11.05 2020 | Centrála

Alzheimercentrum se originálním způsobem zapojilo do boje s COVID-19

Společnost Alzheimercentrum se podílí na projektu Dog for Doc aneb Psím čenichem proti pandemii. Záměrem projektu je využití speciálně vycvičených psů pro detekci pozitivních pacientů COVID-19.

Projekt vychází z předpokladu, že onemocnění COVID-19 změní aktivní pachovou signaturu (stopu) člověka podobně jako jiná onemocnění (TBC, cukrovka, epilepsie, malárie, nádorové onemocnění apod.).

Mgr. Gabriela Široká, manažerka zdravotních služeb společnosti Alzheimercentrum uvádí: „Rádi bychom podpořili výzkumnou činnosti u onemocnění, které není v současné chvíli probádané a měli tak možnost přispět k včasné diagnostice této nemoci. Vzhledem k probíhajícímu pravidelnému testování našich zaměstnanců i klientů jsme se rozhodli poskytovat část vzorků pro další vědeckou činnost spojenou s tímto projektem. Spolupráci vítáme, jsme nadšení, že se můžeme podílet na takovém projektu. První vzorky budeme brzy odevzdávat a s napětím očekávat další informace“.

Pokud se tato teze potvrdí a odborníci dokážou sestavit bezpečnou metodiku k výcviku psů do praxe, mohli by být následně využíváni k detekci pozitivních pacientů.

Projekt vznikl ve spolupráci několika významných subjektů v České republice: Nemocnicí Na Bulovce, Search and rescue system, Fakultou agrobiologie České zemědělské univerzity – Centrem pro výzkum psů, Českého červeného kříže a Kriminalistického ústavu.

 

Děkujeme za podporu.