O návštěvě ministra zdravotnictví, novinkách v naší péči a plánech rozvoje píší dnešní (9.11.) Hospodářské noviny.

Přečtěte si o další návštevě ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v Alzheimercentru i o novinkách v konceptu naší péče. Celý text najdete také pod kopií článku.

„Vaši práci s klienty znám už z Alzheimercentra Zlín a vidím, že stejný systém terapií velice dobře funguje i tady. Moc se mi líbí mezigenerační setkávání. Nejen, že zaměstnanci mají postaráno o děti v dětské skupině, ale vidím, jak si senioři a děti vzájemně krásně rozumí, jakou radost na obou stranách přináší, že mohou trávit společný čas. Alzheimercenter s takovým programem a úrovní péče by mělo být více,“ uvedl ministr zdravotnictví  Adam Vojtěch při své,  letos už druhé, návštěvě jedno z našich Alzheimercenter. Po Alzheimercentru Zlín, kde se o poskytovanou péči zajímal v dubnu, zavítal ne podzim do Alzheimercentra  a Seniorcentra v Českých Budějovicích. 

Komplexní péče o tělo i ducha, pozornost pro klienty 24 hodin denně

Jak ve své řeči zmínil už ministr zdravotnictví, opakovaně se zajímal o celý náš systém péče, tedy nejen o terapie, ale i komplexní způsob práce s klienty. Hovořil i o mezigeneračním setkávání. To umožňují dětské skupiny, kterou jsou důležitou součástí Alzheimercenter. Plní hned dva úkoly. Jednak poskytují možnost v klidu pracovat těm našim zaměstnancům, kteří mají děti v předškolním věku, protože mohou své ratolesti mít u sebe v práci, a to už od 2 let věku. O děti pečuje samozřejmě proškolený personál. Tou další úlohou Dětských skupin je pak právě mezigenerační kontakt.

Nevěřili byste, jak úžasnou odezvu má na obou stranách. Senioři milují kontakt s dětmi, je pro ně radostí, motivací, hybnou silou vzpomínek, nekonečnou inspirací. Děti pak mají celý den kolem sebe babičky a dědečky, kteří mají spoustu času se jim věnovat, houpat je na hřišti, číst jim pohádky, hrát s nimi hry, kreslit, povídat. Klademe velký důraz na každodenní dobrou psychickou pohodu klientů. Ta totiž pomáhá bojovat s Alzheimerovou chorobou velmi účinně. Je – li člověk zaujat pro nějakou činnost, vykonává – li ji s nadšením, protože ho baví a má z ní radost, potlačují se negativní projevy nemoci, jako jsou změny nálad, pocity osamění a z toho plynoucí deprese.

Těší náš, že náš koncept péče a systém práce s klienty oslovily veřejnost a získali si i takové uznání z nejvyšších míst. Naše přední odbornice a garantka kvality péče, doktorka Ivana Doleželová, zároveň průběžně spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví ČR jako členka odborných skupin zabývajících se problematikou následné a dlouhodobé péče, která patří přímo i mezi její specializace,“ doplnil k návštěvě ministra zdravotnictví generální ředitel skupiny Alzheimercentrum Václav Slovák.

V roce 2019 otevřeme 3 nová Alzheimercentra, první budou Černošice

Skupina Alzheimercentrum provozuje nyní v České republice 9 pobytových zařízení s registrovanými službami, která pečují o seniory v různých stádiích demence. Jedno Alzheimercentrum pak máme také na Slovensku, v Piešťanech. V roce 2019 nabídku našeho unikátního konceptu péče rozšíříme do Černošic u Prahy, do Ostravy a také České Lípy.

 „Můžeme se opřít o dvacet dva let zkušenost a díky nim jsme schopni zajistit Vašim blízkým profesionální, kvalitní a bezpečnou péči. Sestavili jsme unikátní koncept péče, který myslí na veškeré potřeby těla i duše nemocného člověka a také na potřeby jeho blízkých, kteří se musejí s onemocněním svého milovaného vyrovnávat, učit se s ním žít a komunikovat podle jeho možností. To znamená, že s klienty denně pracujeme na mnoha úrovních. Připravujeme jim individuální program na míru jejich diagnóze a potřebám, nabízíme celou škálu speciálních terapií jako arteterapie, stimulaci smyslů světlem Snoezelen, bazální stimulaci, reminiscenční terapii vyvoláváním příjemných vzpomínek, canisterapii, pomáháme jim srovnat biorytmy speciálním fototerapeutickým světlem a podobně,“ vysvětluje garantka vysoké úrovně odborné péče o naše klienty, MUDr. Ivana Doleželová, MBA.

 „Jako první v roce 2019 otevřeme nové centrum v Černošicích. Mám obzvláštní radost z tohoto projektu i proto, že jsme pro naše Alzheimercentrum získali opravdu krásné místo  v klidné vilové zástavbě. Splňuje veškeré přísné nároky skupiny na vysoce specializovanou péči o nemocné s demencí. Nejmodernější trendy péče ukazují úspěšnost terapií  orientovaných do menších skupin klientů a co nejvíce individualizovaných.  Tak budeme postupovat i v Černošicích,“ popisuje plány pro nejbližší měsíce  generální ředitel skupiny Václav Slovák.

Jedno a dvoulůžkové pokoje umožní ubytovat v příjemném areálu budov až 128 klientů.  Nezbytnou součástí komplexu bude samozřejmě škála terapeutických místností včetně oblíbeného Snoezelenu, jídelna, vlastní kuchyně, společenské místnosti a prostorná terasa s nádherným výhledem na brdské lesy.

Montessori metoda a certifikáty Vážka

Úplnou novinkou, kterou postupně zavedeme do péče ve všech našich Alzheimercentrech, je terapie na základě Montessori metody. Nyní ji už poskytujeme klientům v Průhonicích a tam také školíme další odborné terapeuty. Pro tuto cestu jsme se rozhodli na základě výborných výsledků zahraničních studií. Mnohaleté výzkumy doktora Camerona Campa, průkopníka Montessori metody v práci se seniory, ukazují, že postup demence lze výrazně zmírnit, zachovat úroveň kognitivních i motorických funkcí a dokonce je v některých ohledech ještě zlepšit. Montessori metoda je velice známá po celém světě pro rozvoj schopností dětí. Vědci dokázali, že stejné principy, které velice pomáhají dětem, fungují skvěle i u pacientů s Alzheimerem.

Montessori terapie nabízí změnu pohledu na seniory. Navazujeme na to, nač jsou ještě lidé schopní reagovat a od toho bodu začínáme jejich dovednosti znovu rozvíjet. Člověk s demencí se ještě stále může učit! Tímto postupem vracíme lidem pocit potřebnosti a platnosti ve společnosti, vnímání vlastní hodnoty a důležitosti pro své okolí, zvyšujeme jim sebevědomí, vracíme chuť komunikovat, chuť žít. 

Naše Alzheimercentra také postupně procházejí nejnáročnější odbornou certifikací. Jsme hrdými držiteli již tří certifikátů „Vážka“. Jde o nejpřísnější prozkoumání úrovně a kvality služeb ze strany odborníků České alzheimerovské společnosti. Odborníci společnosti tento certifikát udělují až po důkladném šetření v každém konkrétním Alzheimercentru a každé dva roku musí centrum při opakovaných kontrolách kvality služeb certifikát obhajovat. V tuto chvíli už náročným procesem certifikace prošla Alzheimercentra v Louckém Mlýně, Jihlavě a Zosyni, další budou následovat.

 

 

  • Sdílejte tuto novinku!