Novinka, kterou klienti milují! Montessori metoda pomáhá v boji s rozvojem Alzheimerovy choroby.

O NAŠÍ TERAPII VYSÍLALA 18. 9. SNÍDANĚ S NOVOU, REPORTÁŽ NALEZNETE NÍŽE. Využití Montessori metody jako terapie v péči o klienty s Alzheimervou chorobou je novinka, pro kterou jsme se rozhodli na základě výborných výsledků zahraničních studií. Mnohaleté výzkumy doktora Camerona Campa, průkopníka této metody v práci se seniory, ukazují, že postup demence lze výrazně zmírnit, zachovat úroveň kognitivních i motorických funkcí a dokonce je v některých ohledech ještě zlepšit. Mezinárodní vědecké teamy z USA, Kanady a Austrálie věnovaly ověřování postupů a výsledků Montessori metody v práci s lidmi trpícími demencí více než 20 let práce.

Montessori metoda je velice známá po celém světě pro rozvoj schopností dětí. Vědci dokázali, že stejné principy, které velice pomáhají dětem, fungují skvěle i u pacientů s Alzheimerem. Tato metoda nabízí změnu pohledu na seniory. Inspirována přístupem italské lékařky Marie Montessori se nezaměřuje na to, co již člověk nezvládne, ale staví na věcech, kterých je ještě schopen. Řídí se principem „pomoz mi, abych to dokázal sám“. Zaměřit se na schopnosti, které ještě člověk neztratil a na nich začít stavět, vrátit mu sebedůvěru, důstojnost, chuť komunikovat, zapojit se. To je princip Montessori metody, kterou už nyní pracujeme s klienty v Alzheimercentru v Průhonicích a chceme, aby si ji osvojila postupně všechna  Alzheimercentra. Proto u nás v Průhonicích školíme i další odborný personál. 

Představte si, že vám funkčnost vaší mysli už nedovolí zvládat nároky, které na vás klade okolní svět. Nevíte co je za den, kolik je hodin, nepoznáváte své blízké. Cokoli zvládáte, stojí vás extrémní úsilí. Stáváte se závislými na pomoci ostatních. Takový člověk se v obraně uzavírá do sebe, má obrovský pocit méněcennosti, trpí pocitem, že mu nikdo nerozumí a je všem na obtíž. Tato metoda je tedy založena na komunikaci a práci s postiženým člověkem tak, aby mu vrátila místo ve společnosti, pocit, že je někomu prospěšný. Navazujeme na to, nač jsou ještě lidé schopní reagovat a od toho bodu začínáme jejich dovednosti znovu rozvíjet. Člověk s demencí se ještě stále může učit! Montessori metoda je postup, jak dát nemocnému znovu možnost uspět, zaujmout ho, povzbudit, vrátit chuť do života

Jsme pyšní, že zavádíme tuto terapii a tyto postupy pro naše klienty. I v Čechách si lidé zaslouží, aby mohli dosáhnout tak výrazných zlepšení a pokroků v boji s Alzheimerovou demencí, o jakých hovoří závěry mezinárodních studií. U nás z hlediska délky vědeckých studií a možností posoudit výsledky teprve začínáme, je to první skupinka pacientů a chce to měsíce času, než budeme schopni měřit nebo hodnotit jakých pokroků dosáhli. Už teď ale u některých našich klientů v Průhonicích vidíme velice výrazné pokroky. Naši senioři si třeba opět dokáží sami a s radostí prostřít k odpolední kávě, nebo čaji. Zdá se to jako banalita, ale ti lidé třeba už ani nevzpomínali, jak se prostírání používá. Trpělivá práce s klienty a systematická terapie opravdu dokáží významně zlepšit kvalitu života pacienta, který bojuje s Alzheimerem. Je to diagnóza, se kterou stojí za to bojovat. A navíc, my pozorujeme velice pozitivní změny i vsamotném přístupu našich klietnů k terapii. mají větší chuť se zapojovat do nabízených činností, mají z nich radost. Pro nás jsou tak výsledky prakticky okamžité, úsměvy na tvářích, zájem v očích, chuť něco dělat, chuť žít!

MŮŽETE SI O NÁS PŘEČÍST I NA ZPRAVODAJSKÉM WEBU TELEVIZE NOVA! NÁHLED ČLÁNKU, PRO POHODLNÉ ČTENÍ BEZ PŘESMĚROVÁNÍ NA TN.CZ,  NAJDETE  POD TÍMTO TEXTEM. 

http://tn.nova.cz/clanek/montessori-metodou-proti-alzheimerove-chorobe.html

 

  • Sdílejte tuto novinku!