Jak pomáhají Montessori principy v boji s Alzheimerem? Přečtěte si zde, nebo v Hospodářských novinách.

S Alzheimerem bojuje v ČR na 300 000 lidí, pomoci mohou i Montessori principy!

„Máme velice dobrou odezvu. Lidé znovu získávají některé ztracené dovednosti, začínají například opět komunikovat s okolím, v podstatě se vracejí do života. I naše terapeuty výsledky terapií Montessori metodou velice povzbuzují,“ shrnuje své první dojmy z aplikace novinky v péči o seniory generální ředitel skupiny Alzheimercentrum Václav Slovák.

  

Montessori – výroba křížal                                                                Montessori - pomůcka k procvičení  

V tuto chvíli neexistuje lék, který by léčil příčinu Alzheimerovy choroby. Medikací lze celou řadou léků po určitý čas progresi demence pozastavit. Velký význam v komplexní léčbě mají proto i nefarmakologické přístupy, v poslední době, zejména v zahraničí,  zaznamenává  úspěch metoda Montessori. Tyto principy v terapii přinášejí novou naději. Jejich pomocí lze mozek nemocného člověka nejen udržovat v nastalém stavu,  ale i obnovit některé už zapomenuté dovednosti. Skupina Alzheimercentrum se proto rozhodla obohatit svůj unikátní koncept péče a nabídnout Montessori terapii i lidem v České republice a na Slovensku.

Metoda byla ve svých začátcích určena k výuce mentálně postižených dětí a italská lékařka Marie Montessori dosáhla její pomocí vynikajících výsledků. Její pedagogický systém je už dnes známý po celém světě.   Na tuto práci s postiženými dětmi navázal americký psychiatr Cameron Camp a vypracoval postupy pro pacienty trpící demencí. Po více než dvaceti letech důkladných výzkumů, na kterých spolupracovaly teamy vědců, lékařů a pečovatelů z USA, Kanady i Austrálie, hovoří sám Cameron Camp dokonce o zázracích v účinnosti metody u dementních nemocných.

„Pokud necháme člověka, který sám sebe kvůli demenci často velice podceňuje, uzavírá se do sebe a trpí pocity méněcennosti, převzít znovu kontrolu nad jeho věcmi, vrátí se do jisté míry zpět do života.  Změnu pak zažije nejen pacient, ale i jeho blízcí. Doktor Camp prokázal,  že člověk trpící Alzheimerem se může stále učit. Je na nás, abychom mu správnou péčí dali příležitost, aby se mohl učit úspěšně,“ popisuje zásady Montessori terapie lékařka a garantka odborné péče skupiny Alzheimercentrum Ivana Doleželová.

„Metoda mění pohled na nemocného. Boří stereotyp, že demence rovná se konec naděje něco změnit. Naopak, zaměřuje se na schopnosti každého pacienta, na které lze navázat. Na to co člověk ještě vlivem nemoci nezapomněl, pak reaguje terapeut systémem práce. Mým úkolem je dát nemocnému znovu pocit důležitosti na světě, pocit, že já  a třeba i celý kolektiv Alzheimercentra, potřebujeme jeho pomoc s určitým úkolem. Vracím člověku radost z potřebnosti, ze zapojení se do společnosti,“ popisuje systém své práce s klienty Markéta Šatalíková z Alzheimercentra Průhonice.  

Právě Alzheimercentrum Průhonice je první, které už klientům tento systém péče poskytuje. Také se zde školí odborný personál pro další Alzheimercentra. Těch má skupina nyní devět v ČR a jedno na Slovensku.

Pro velký zájem klientů se už nyní budují i další tři nová Alzheimercentra, která otevřou v příštím roce. Nabídku unikátního konceptu péče, který je postaven na 22 letech odborných zkušeností se starostí o seniory trpící demencí, tak skupina Alzheimercentrum rozšíří i do Černošic u Prahy, Ostravy a České Lípy. 

„Víte, pokroky pacientů jsou velice individuální. Pokud se do naší péče dostane člověk, který už prakticky nejevil zájem o komunikaci s okolím, nereagoval dobře na podněty, zcela se uzavřel do sebe, a já ho po půl roce najdu na zahradě ve společnosti ostatních, jak hraje „Člověče, nezlob se“, je to pro mě fantastický pohled. I takových pokroků lze dosáhnout. Ale pro někoho je obrovským skokem, že si třeba dokáže znovu sám prostřít, nebo použít knoflíky a zavázat tkaničku. Každý pokrok je skvělý a důležitý. Ukazuje, že mozek dementního člověka je schopen přijímat i zpracovat „staronové“ podněty a na základě nich „restartovat“ již zapomenuté činnosti. To samozřejmě prodlužuje a zvyšuje kvalitu života každého našeho seniora,“ uzavírá doktorka Ivana Doleželová, která je i dlouholetou členkou odborné skupiny při Ministerstvu zdravotnictví a snaží se prosazovat potřebné pokroky v péči o pacienty trpící demencí.  

 Obrázek půlstrany Hospodářských novin zde i ve fotogalerii.

 

  • Sdílejte tuto novinku!