Přečtěte si o naší péči - tentokrát v Hospodářských novinách

Rádi byste si přečetli o naší péči pěkně v jednom souhrnném a přehledném článku? Tak jeden takový přinesly Hospodářské noviny 19. 10. Naleznete ho níže v textové i obrazové podobě:

Unikátní koncept péče skupiny Alzheimercentrum® bude dostupnější, budují se tři nová centra. 

Vnímáme věci očima rodiny, která chce pro svoje milované jen to nejlepší.

„Lidí trpících Alzheimerovou chorobou, nebo jinými tipy demence, stále přibývá a nabídka kvalitní péče, kterou by jim v posledních stádiích nemoci rádi dopřáli jejich blízcí, je v České republice velice omezená. Silně vnímáme poptávku rodin po špičkové odborné péči, která by ale zároveň byla poskytována v přívětivém, takřka domácím prostředí. Tak, aby nemocné pobyt mimo domov co nejméně stresoval. Rozhodli jsme se proto vybudovat síť takových zařízení s tím, že kvalitu péče chceme mít na maximální možné úrovni. Měřítkem pro nás je, abychom v případě potřeby mohli kdykoli využít služby našich Alzheimercenter i pro naše blízké. Vnímáme věci očima rodiny, která chce pro svoje milované jen to nejlepší. I proto jsme najali přední odborníky a sami si doškolujeme personál,“ popsal motivaci pro vysoký standard služeb generální ředitel skupiny Alzheimercentrum Ing. Václav Slovák, MBA, LL.M.

10 Alzheimercenter, 22 let praxe, tisíce spokojených klientů

 Skupina Alzheimercentrum provozuje v tuto chvíli v České a Slovenské republice 10 pobytových zařízení s registrovanými službami, která pečují o seniory v různých stádiích demence. „ Můžeme se opřít o dvaadvacetiletou praxi a díky ní jsme schopni zajistit Vašim blízkým profesionální a kvalitní péči. Sestavili jsme unikátní koncept péče, který myslí na veškeré potřeby těla i duše nemocného člověka a také na potřeby jeho blízkých, kteří se musejí s onemocněním svého milovaného vyrovnávat, učit se s ním žít a komunikovat podle jeho možností. To znamená, že s klienty denně pracujeme na mnoha úrovních. Připravujeme jim individuální program na míru jejich diagnóze a potřebám, nabízíme celou škálu speciálních terapií jako arteterapie, stimulace smyslů světlem Snoezelen, bazální stimulace, reminiscenční terapii vyvoláváním příjemných vzpomínek, canisterapii, pomáháme jim srovnat biorytmy fototerapeutickým světlem a podobně,“ vysvětluje  přední odbornice skupiny Alzheimercentrum a garantka vysoké úrovně odborné péče o klienty, MUDr. Ivana Doleželová, MBA. Doktorka Doleželová také, už od roku 2012, průběžně spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví ČR jako členka odborných skupin zabývajících se problematikou následné a dlouhodobé péče, která patří přímo mezi její specializace. „Měřítkem úspěšnosti péče je pro nás, kromě samozřejmého důrazu na zdravotní stav klienta, také jeho duševní pohoda, dobré rozpoložení a spokojenost jeho blízkých. Ti mohou svého milovaného u nás navštívit doslova kdykoli. 24 hodin denně. Neomezujeme nijak to nejdůležitější pro pohodu každého člověka, a to je kontakt s rodinou a přáteli,“ dodává doktorka Ivana Doleželová.  

 Jako první v ČR zařazujeme do konceptu péče Montessori pricipy

Nepřipomínat člověku to, co už nezvládne, ale zaměřit se na schopnosti, které ještě neztratil a na nich začít stavět, vrátit mu sebedůvěru, důstojnost, chuť komunikovat, zapojit se. To jsou klíčové principy Montessori metody  pro terapii u lidí bojujících s Alzheimerem. „Skvělé výsledky zahraničních teamů pod vedením průkopníka Montessori metody v práci se seniory, mezinárodně uznávaného amerického vědce, doktora Camerona Campa nás přesvědčili, že stojí za to zavést Montessori terapii postupně do všech našich center. Zkušenosti pocházejí z průběhu 20 let práce vědců v Austrálii, USA a Kanadě. I naši senioři si zaslouží dostat takové šance na zlepšení stavu, jaké popisují ty mezinárodní studie,“ vysvětluje rozhodnutí terapii nabídnout postupně ve všech Alzheimercentrech generální ředitel Václav Slovák. 

Představte si, že vám funkčnost vaší mysli už nedovolí zvládat nároky, které na vás klade okolní svět. Nevíte co je za den, kolik je hodin, nepoznáváte své blízké. Cokoli zvládáte, stojí vás extrémní úsilí. Stáváte se závislými na pomoci ostatních. Člověk trpící Alzheimerem se v obraně uzavírá do sebe, má obrovský pocit méněcennosti. To dokáže Montessori terapie změnit a doslova vracet lidi do života v okolním světě. Speciálně vyškolený personál proto už nyní pracuje Montessori metodou s klienty v Alzheiemercentru v Průhonicích. Zároveň se tam učí a odborně školí další terapeuti, kteří rozšíří metodu do všech zařízení skupiny.

Rok 2019 – tři nová Alzheimercentra

Vzhledem k neustále rostoucí poptávce po našich službách pracuje skupina Alzheimercentrum na otevření dalších tří nových center. V první polovině roku 2019 přibyde, ke stávajícím 9 zařízením v Česku a jednomu na Slovensku v Piešťanech, nové Alzheimercentrum v Černošicích u Prahy. Získali jsme  pro něj krásné prostory v klidné vilové zástavbě. Splňují veškeré přísné nároky skupiny Alzheimercentrum na možnost poskytování vysoce specializované péče o nemocné s demencí. Nejmodernější trendy péče ukazují úspěšnost terapií  orientovaných do menších skupin klientů a co nejvíce individualizovaných.  Tak budeme postupovat i v  Černošicích. V příjemném areálu, v jehož nabídce nebudou chybět ani jednolůžkové pokoje a pokoje pro manželské páry, najde bezpečný a vlídný domov více než stovka klientů.  Nezbytnou součástí komplexu bude samozřejmě škála terapeutických místností, jídelna, vlastní kuchyň, společenské místnosti a prostorná terasa s nádherným výhledem na brdské lesy. Tím ovšem rozšiřování našich služeb v příštím roce nekončí! Postupně nabídneme naši péči také lidem v České Lípě a v Ostravě.

Práci s klienty v Alzheimercentrech letos ocenil i ministr zdravotnictví!

„Viděl jsem několik zařízení, ale tady skutečně odvádíte skvělou práci! Je to s podivem, co všechno děláte pro klienty, “ zhodnotil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch své dojmy z návštěvy jednoho z Alzheimercenter. Protože se snažíme našim klientům každý den servírovat nové zážitky, podněty, dělat jejich dny zajímavé a nedat jim čas na chmury, stal se i pan ministr Vojtěch dobrovolně takovou atrakcí. Když si prohlédl, jak s lidmi pracujeme, chtěl se na okamžik stát součástí takové péče a osobně udělat radost seniorům. Zkusil si s nimi v rámci arteterapie speciální techniku tvorby obrazu, ke které je potřeba žehlička, ale také klientům zahrál na klávesy a zazpíval. Jeho vystoupení si pak naši senioři moc pochvalovali.

Soutěže, výlety a Dětské skupiny. 

Jak už zaznělo, důležitou součástí našeho konceptu péče je důraz na dobrou psychickou pohodu klientů. Ta totiž pomáhá bojovat s Alzheimerovou chorobou velmi účinně. Je – li člověk zaujat pro nějakou činnost, vykonává – li ji s nadšením, protože ho baví a má z ní radost, potlačují se negativní projevy nemoci, jako jsou změny nálad, pocity osamění a z toho plynoucí deprese. Naši pečovatelé se proto mimo jiné s klienty účastní kulturních i sportovních akcí, připravují jim zábavná a tematická odpoledne, zahradní slavnosti, výlety. Jde o to, aby lidé neztráceli kontakt s běžným životem a oblíbenou zábavou. 

Dalším prvkem konceptu péče Alzheimercenter, a to nejen o klienty ale i o personál, se staly dětské skupiny. Ty jednak poskytují možnost pracujícím rodičům mít předškolní děti blízko u sebe v práci a další úlohou Dětských skupin je mezigenerační kontakt. Nevěřili byste, jak úžasnou odezvu má na obou stranách. Senioři milují kontakt s dětmi, je pro ně radostí, motivací, hybnou silou vzpomínek, nekonečnou inspirací. Děti pak mají celý den kolem sebe babičky a dědečky, kteří mají spoustu času se jim věnovat, houpat je na hřišti, číst jim pohádky, hrát s nimi hry, kreslit, povídat.

Udržujeme vysokou kvalitu života každého člověka tak dlouho, jak jen to je možné. I s diagnózou Alzheimer se dá žít aktivně a důstojně.

 

 

 

  • Sdílejte tuto novinku!