Letní putování

25.07 2021 | Písek

Léto je časem odpočinku, relaxace, nabírání sil. Času, který trávíme se svými nejbližšími, svými dětmi, vnuky, na které jsme neměli přes celý rok třeba tolik času, kolik bychom chtěli. Je to období, kdy můžeme dýchat čerstvý vzduch – na horách, u moře nebo třeba jen v lese u rybníku. Letos to platí po období pandemie koronaviru snad ještě více. Proto jsme požádali ředitelky všech našich Alzheimercenter o tipy na výlety. Vzhledem k tomu, že máme celkem 14 center v České republice a na Slovensku, chceme Vás provést po jejich okolí, dáme Vám možné rady, kam se v blízkosti našich center podívat, kam stojí za to vyrazit. V dalším díle tipů na letní výlety do krásného města Písek, kde nás provede Pískem i jeho okolím ředitelka Alzheimercentra Písek a Alzheimercentra Loucký Mlýn u Vodňan Lucie Kučerová.

Své tipy na výlety tedy údávám na cestě mezi těmito dvěma centry. Začnu na jednom z nejsilnějších energetických míst u nás – Božích Kamenech u Kraselova. Nachází se nedaleko Strakonic mezi obcemi Kraselov a Tažovice. Myslím, že to je nádherné místo, která do Vás vlije určitě novou porci pozitivní energie.

Podobně silně na mě působí poutní místo kostel Lomec, přesným jménem kostel Jména Panny Marie, který se nachází uprostřed lesů. Sem jezdím jak sama, tak s klienty z našeho Alzheimercentra Písek na mše. Je to místo s velkou duchovní silou a je možné se zde na chvíli zastavit, zavřít oči a nechat jen tak plout svoje myšlenky.

Směrem na České Budějovice nesmíte pak minout odbočku na Holašovice. V Holašovicích je možné vidět naprosto ojedinělý soubor budov, které pochází ze sedmdesátých let 19. století ve stylu tzv. selského baroka. Holašovice jsou navíc od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a v roce 1998 byly zapsány do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Když si budete chtít dát v Holašovicích něco dobrého k jídlu doporučuji vynikající restauraci Špejchar u Vojty. Výborně tam vaří.

Když budete na výletě s dětmi, určitě nesmíte minout Lesopark v Zátiší a Stezku čápa Vodňana, kde je pro děti udělaná naučná stezka. Na ní je možné vidět různé dřevěné objekty, obří houby. Celkem trasa měří 440 metrů, takže ji ujdou i ty nejmenší a má celkem šestnáct originálních interaktivních a informačních prvků. Děti si tak můžou vše osahat. Mezi nejmenšími je oblíbený například skleněný stoleček, ve kterém jsou zapuštěné různé druhy zvířat, rostlin, kamenů apod. Nechybí ani dřevěný most a děti si můžou také vyzkoušet, jak daleko doskočí ve srovnání třeba se srnkou a dalšími volně žijícími zvířaty.

Pomalu ale musíme svoje kroky směřovat do Písku. Abychom stihli vidět i něco z tohoto nádherného města. Samozřejmě je nutné zastavit se na Kamenném mostě -  nejstarším dochovaném mostě v Čechách (historicky je v pořadí druhý po zaniklém Juditině mostu v Praze). Most, který je postavený v gotickém slohu je jednoduše krásný. Na mostě jsou také umístěny repliky barokních soch a kříže. Ze soch se vždy ráda zastavím u sochy Panny Marie nebo apoštola Jana. Doufám, že je najdete a postojíte u nich na chvíli i Vy.

Další unikátní stavba, která je určená nejenom pro děti, ale myslím, že i pro dospělé, je písecká Sladovna. V prostorech bývalé sladovny byly v roce 2009 otevřeny dvě stále expozice pro děti a postupně se výstavy a prostory stále upravovaly a rozšiřovaly. Dnes je ve Sladovně například výstava Voda mne napadá, která iniciuje vztah člověka k vodě. Fantastická je i stálá výstava pod názvem Mraveniště. V obřím dřevěném labyrintu chodeb, labyrintů, tunelů a mostů se děti můžou krásně schovávat, ale zároveň poznávat, jak žijí v přírodě mravenci. Děti tak získají přirozenou a zábavnou formou velké množství informací z přírodopisu. Sladovna ale nabízí i další výstavy jako například Hnízdo ilustrace, kde děti můžou poznávat tajemství ilustrovaných knih.    

S nejmenšími je člověk po náročném dni často unaven (na rozdíl od dětí) a chce si dát samozřejmě něco dobrého k jídlu. V Písku můžu doporučit italskou restauraci Pomodoro. Mají tam skvělé domácí těstoviny, zákusky a pro děti zmrzlinu. Od majitelů této restaurace jsme  několikrát dostali zmrzlinu pro klienty i naše zaměstnance darem, když nám toto hezké gesto normální lidské solidarity udělalo velkou radost. Třeba nás tam s klienty z našeho Alzheimercentra Písek v červenci a srpnu potkáte. Přeji Vám hezké léto!!