Letní putování

12.07 2021 | Zlosyň

Léto je časem odpočinku, relaxace, nabírání sil. Času, který trávíme se svými nejbližšími, svými dětmi, vnuky, na které jsme neměli přes celý rok třeba tolik času, kolik bychom chtěli. Je to období, kdy můžeme dýchat čerstvý vzduch – na horách, u moře nebo třeba jen v lese u rybníku. Letos to platí po období pandemie koronaviru snad ještě více. Proto jsme požádali ředitelky všech našich Alzheimercenter o tipy na výlety. Vzhledem k tomu, že máme celkem 14 center v České republice a na Slovensku, chceme Vás provést po jejich okolí, dám Vám možné rady, kam se v blízkosti našich center podívat, kam stojí za to vyrazit. V dalším díle tipů ve Středočeském kraji, když tímto regionem nás provede ředitelka Alzheimercentra Zlosyň Ladislava Vlachová.

Začít výlet v okolí Zlosyně je podle mě nejkrásnější na naší národní hoře a symbolu naší historie – Řípu. Výhled z ní je nádherný po celý rok. V létě, kdy je jasno a je vidět daleko do krajiny je rozhled jednoduše dokonalý. Můžeme pozorovat kompletně celé české Středohoří, Bezděz až po vysílač na Ještědu, kde je vidět pásmo Jizerských hor.

Pokud bude velké teplo, můžete si dát něco na ochlazení přímo na úpatí Řípu v Chatě Říp, kde mají v letní turistické sezoně otevřeno každý den od 10-17 hodin.

Malý kousek od Řípu po proudu Labe stojí určitě za zastavení zámek v Roudnici nad Labem, kde je možné navštívit Lobkowiczké zámecké vinařství. Nevím, jak nyní po pandemii covidu, ale dříve šlo víno přímo na místě ochutnat, ale určitě jde nyní koupit s sebou. Já osobně mám ráda skleničku svěžího rýnského ryzlinku.

Nemůžeme ale zůstávat na jednom místě pouze u vína, ale je nutné z kraje, který je moc krásný, také něco vidět.

Zámek Veltrusy s krásným zámeckým parkem, je dalším místem našeho zastavení. Park, který poničily povodně před devatenácti lety, je již opět moc hezky opraven a nabízí možnost odpočinout si, projít se, nebo ho projet také na kole. Zajímavostí je, že park je třikrát větší než velký pražský park Stromovka.

Za zmínku určitě stojí, že na zámku se natáčelo také velké množství filmů – od Malé mořské víly, přes Formanova Oscarového Amadea, Učitele tance s Martinem Dejdarem až po Michálkovo Babí léto s Vlastimilem Brodským a Stanislavem Zindulkou v hlavní roli.

Milovníci hudby by měli určitě navštívit rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi. Dům je klasicistní, je samozřejmě památkově chráněný a je možné si na něm prohlédnout pamětní desku s portrétem světové proslulého hudebního skladatele.

Naopak ti, kdo mají rádi poezii, musí zamířit na hrob nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta, který se nachází na hřbitově v Kralupech nad Vltavou v části zvané Minice. Právě Kralupům nad Vltavou, se kterými je část života tohoto jednoho z největších českých básníků spojena, věnoval Jaroslav Seifert několik textů ve své krásné nostalgické knížce Všecky krásy světa. Stojí určitě za přečtení před nebo po návštěvě Kralup.

Kdo má rád obrazy malíře George Karse – žijícího většinu života ve Francii -  také Kralupského rodáka, musí vidět sochu od akademického sochaře Stefana Milkova. Ta byla postavena teprve v září minulého roku a najdete ji v Kralupech před Technoparkem Vysoké školy chemicko-technologické.

Pokud jedete na výlet s dětmi, určitě musíte navštívit jeden ze zoologických parků, které se nacházejí kousek od Alzheimercentra Zlosyň. Až už jde o ZOO park Zájezd nebo ZOO park Zelčín. Právě ZOO park Zájezd patří mezi nejmenší ZOO v Čechách, ale přesto nebo právě proto je fajn ho s dětmi celý projít.

Po celém dni budete jistě unaveni a budete se chtít někde dobře najíst. Osobně můžu doporučit restauraci La Pastorella v Bašti, kde na Vás čeká opravdová domácí italská kuchyně. Děti si můžou dát vynikající pizzu přímo z pece nebo domácí těstoviny. V La Pastorelle mají ale i výbornou kávu.

Druhý můj tajný tip je statek 1738 v Dušníkách nedaleko Kralup.

Přeji Vám mnoho – nejenom gastronomických – zážitků ve Středočeském kraji. A pokud budete mít náhodou cestu naším směrem, zastavte se třeba na něco sladkého v cukrárně v nedaleké obci Obříství. Možná nás tam potkáte s našimi klienty z našeho Alzheimercentra Zlosyň. V létě tam chodíme na výlety na vynikající zmrzlinu a dorty.

Přeji všem hezké léto!!!