Výstava fotografií v Alzheimercentru Průhonice

23.06 2021 | Centrála

Výstava fotografií v průhonickém centru

Výstava fotografií – klientek a klientů z Alzheimercentra Průhonice byla zahájena.

Autorem zajímavých a netradičních portrétů je dlouholetý zaměstnanec Robert Hoznour - Bert. V Alzheimercentru Průhonice pracuje již od jeho založení, tedy více než jedenáct let. Fotografování patří k jeho velký koníčkům.

Ředitelka Alzheimercentra Průhonice Marta Hrdonková dodává „Robert poskytl nestandardní pohled na naše klienty. Zatímco pravidelně klienty fotíme v rámci aktivizací, při kulturních či jiných akcích se záměrem rodinám a blízkým klientů zprostředkovat ukázku toho, jak aktivně jejich rodiče či příbuzní tráví u nás čas, Robert nám prostřednictvím fotografií dovolil nahlédnout do duše člověka, dokázal zachytit životní příběh každého z nich. Patří mu velké díky“.

„Na počátku jsem měl záměr zaznamenat život v našem zařízení z trochu jiného pohledu. Jeden ze zkušebních souborů několika fotografií, vznikající v improvizovaném ateliéru s pracovním názvem „Modelky“, se mnohým líbil. Tak jsem v něm chtěl pokračovat,“ vysvětluje svůj umělecký záměr amatérský fotograf.

Práce s klienty - modely byla velice rozdílná. „S některými byla hra na umění překvapivě snadná. Naopak, kde se očekával jednoduchý průběh, byla tvorba náročná a namáhavá. Bez odborné pomoci kolegyň Elišky, Jany a Sáry by k takovému výsledku nikdy nedošlo a fotografie by jednoduše nevznikly,“ vzpomíná na fotografické práce Bert.
Při prvním oslovení došlo často ze strany nemocných Alzheimerovou nemocí v Alzheimercentru Průhonice na zdráhavé reakce. Klienti se fotografa ptali: „Co s mou starou tváří?“

„Výsledek ale snad tyto obavy vyvrátil. Naši klienti se na focení těšili a čekali se zájmem na jeho výsledek. Snad se je podařilo alespoň na pár okamžiků vytrhnout z běžných všedních dnů a udělat jim trochu radost. Zvláště pak v době pandemie, kdy omezování kvůli dodržování hygienických předpisů, nepřálo jiným aktivitám, komentuje práci na přípravě výstavy v Alzheimercentru Průhonice autor výstavy Bert.

 

Máte zájem se na výstavu podívat? Kontaktujte nás na telefonu 774 774 065 nebo pruhonice@alzheimercentrum.cz