Letní putování - Českolipsko

09.08 2021 | Česká Lípa

Léto je časem odpočinku, relaxace, nabírání sil. Času, který trávíme se svými nejbližšími, svými dětmi, vnuky, na které jsme neměli přes celý rok třeba tolik času, kolik bychom chtěli. Je to období, kdy můžeme dýchat čerstvý vzduch – na horách, u moře nebo třeba jen v lese u rybníku. Letos to platí po období pandemie koronaviru snad ještě více. Proto jsme požádali ředitelky všech našich Alzheimercenter o tipy na výlety. Vzhledem k tomu, že máme celkem 14 center v České republice a na Slovensku, chceme Vás provést po jejich okolí, dám Vám možné rady, kam se v blízkosti našich center podívat, kam stojí za to vyrazit. V dalším díle tipů na letní výlety pokračujeme do Libereckého kraje a konkrétně do Alzheimercentra Česká Lípa, kde nás tímto krajem Karla Hynka Máchy provede a o svoje tipy se podělí ředitelka Alzheimercentra Česká Lípa Jaroslava Biolková.

S okolím České Lípy je neodmyslitelně spojen jeden z největších českých básníků 19. století Karel Hynek Mácha. Proto nemůžu začít s procházkou po tomto kraji jinak než na Máchově jezeře. V létě se v něm samozřejmě můžete v parném dni osvěžit a vykoupat. Když je chladnější den, je fajn procházka po okolí – třeba právě na hrad Bezděz, nebo po jezeře vyplout na parníku. Projížďku nabízí například Regata Máchovo jezero na jedné ze svých lodí. Buď na Jarmile, Hynkovi, Rackovi nebo Máji. Výlet je to hezký.

Vraťme se ale k nám do České Lípy. Přibližně osm kilometrů od ní se nachází nádherný renesanční zámek Zákupy. Součástí velkého zámeckého areálu jsou jak četné hospodářské objekty, hradní příkop s medvědem, tak i opravdu krásný anglický a francouzský park. Zámek je samozřejmě chráněn jako kulturní památka a od roku 2003 je součástí městské památkové zóny. Na zámku je nádherná kaple sv. Františka z Asissi, kterou musíte jednoduše vidět, stejně tak jako opravdu zajímavý anglický park, ve kterém si můžete odpočinout ve stínu desítek stromů, nebo se podívat na krásné jezírko s ostrůvkem. To se nachází přímo v jeho středu. Nedaleko zámku je také výborná restaurace, kde si můžete dát něco dobrého k jídlu a na chvíli si tam odpočinout.

Čas nás ale tlačí, a proto pokračujeme rychle dál okolím České Lípy. Přímo nad Českou Lípou se tyčí krásná hora Špičák, která je vysoká 460 metrů. A právě na ní nechal v roce 1884-85 Severočeský exkursní klub postavit krásnou rozhlednu, ze které je možné si prohlédnout celé okolí. Je to oblíbené výletní místo a neměli byste ho při procházce okolím České Lípy minout.

Nedaleko Nového Boru – kousek od České Lípy – se nachází unikátní Skalní hrad, který byl založen už ve 13. století a později zde byly vytesány skalní poustevny. Návštěva hradu stojí určitě za Vaši návštěvu.

Dalším mým – snad tajným tipem – na výlet je výstup na čtvrtou nejvyšší horu Lužických hor – Klíč. Je vysoká téměř 800 metrů a celý kopec je přírodní rezervací. Je tam nádherný les a pokud přijedou ke mně přátelé a je hezké počasí, jdeme na výlet právě tam.

Kdo má rád pohádku Pyšná princezna, musí navštívit Panskou skálu nedaleko Kamenného Šenova. Film se natáčel právě tam a skalní bloky připomínají opravdu varhany. Kromě Pyšné princezny se „varhany“ objevily i ve francouzském filmu o kouzelníku Merlinovi a dalším českém filmu Hodinářův učeň z minulého roku.

Pokud jste již po výstupech na hory, procházkách po hradech a zámcích a výstupech na rozhledny unaveni, je nutné se samozřejmě občerstvit. Doporučuji proto pivovar Cvikov, který byl postaven v 19. století. Dnes je budova pivovaru krásně opravena a přímo v areálu pivovaru se nachází krásná restaurace Sladovna Cvikov, právě v prostorech bývalé sladovny. Výborné tam vaří, když doporučit můžu jak vynikající guláš, tak svíčkovou. Ke guláši si můžete vybrat z velkého množství piv, které v pivovaru vaří – ať už je to 11 stupňový Hvozd nebo 12 stupňový Klíč. Já osobně si ráda po dlouhém výletě dám nejraději osmistupňového Skláře. Můžu ho doporučit i Vám.

Doufám, že se Vám virtuální procházka po okolí České Lípy snad líbila. A přeji si, ať se výlet promění z virtuálního na opravdový a v létě se v okolí našeho Alzheimercentra Česká Lípa uvidíme. Možná nás dokonce potkáte s našimi klienty z našeho Alzheimercentra na některém z míst, které jsem Vám doporučila. Jsou totiž hezká a stojí určitě za alespoň dvoudenní výlet. Moc se na toto setkání již nyní těšíme. Přeji Vám všem hezké léto!!!