Degustace kávy

10.05 2022 | Jihlava

Degustace kávy☕🥧
Naše aktivizační pracovnice Terez a Zdeňka si připravily pro klienty degustaci kávy, nakoupily různé potřebné věci pro tuto aktivizaci.
Na tento program jsme vybrali opravdové milovníky kávy a musím říct že jsme se setkali s neuvěřitelným ohlasem.
Každý den ve dvě hodiny se u nás v domově podává káva, každý klient co kávu pije si na ni čeká a tento malý rituál je pro je velice blahodárný.
Teď něco málo o tom jak degustovat kávu!
Zkouška vůně
Po zalití kávy čekáme několik minut. Na povrchu takto zalité kávy se vytvoří povlak, a také se nám na povrchu vytvoří pěna, na kterou použijeme lžíci. Jemně kávu zamícháme kávu. Při prvním proražení kávového povrchu, vyjde silně aromatická vůně jakoby ven z kávy. Ale pozor, nejsilnější vůně je jen na začátku.
Vsrknutí
Vezmeme polévkovou lžíci, kterou nabereme kávu a vsrkneme ji do našich úst. Vsrkneme kávu tak, aby nám pokryla celou dutinu ústní. To proto, že různé části dutiny ústní jsou schopny rozpoznat různé chutě slanost a kyselost rozpoznáváme na stranách jazyka.
Hořkost - na zadní straně jazyka
Svěžest kávy, její sladkost - na špičce jazyka
Tělo, váhu (hutnost) - na celě ploše jazyka
V této chvíli se nám z jazyka jakoby stávala váha. Dále rozpoznáme, jaký dojem na nás káva budí, je-li komplexní. Jaká pachuť nám zůstane po vyprázdnění dutiny ústní.
Degustace vychladlé kávy
Další zásada je, že provádíme degustaci jedné kávy z jednoho šálku minimálně dvakrát. Poprvé, když je káva horká nebo lépe řečeno teplá. A podruhé, když je káva vychladlá (ale ne studená ).
Při větší teplotě se většinou zaměřujeme na tělo. Rozdíl není tak markantní, když nápoj není tak horký. Svěžest kávy rozpoznáme (vnímáme) lépe u kávy vychladlé. Musíme také postřehnout, že čím víc se káva ochlazuje, tím více mění svoji chuť a aroma.
Co bychom dál měli vědět?
Kávové zrna mají až 800 charakteristických chutí, které jsou schopny naše smysly rozpoznat (pro porovnání: víno má jen okolo 400). Délka pražení nám určuje, které charakteristiky vyjdou na povrch. Čím delší je pražení, tím více chuti se nám při pražení vytratí.
Při degustaci kávy používáme kávu opraženou do světla, kdy charakteristika původu kávy je nejsilnější. Normálně se však s tímto stupněm pražení moc nesetkáme.