Letní putování

01.08 2021 | Ostrava

Léto je časem odpočinku, relaxace, nabírání sil. Času, který trávíme se svými nejbližšími, svými dětmi, vnuky, na které jsme neměli přes celý rok třeba tolik času, kolik bychom chtěli. Je to období, kdy můžeme dýchat čerstvý vzduch – na horách, u moře nebo třeba jen v lese u rybníku. Letos to platí po období pandemie koronaviru snad ještě více. Proto jsme požádali ředitelky všech našich Alzheimercenter o tipy na výlety. Vzhledem k tomu, že máme celkem 14 center v České republice a na Slovensku, chceme Vás provést po jejich okolí, dám Vám možné rady, kam se v blízkosti našich center podívat, kam stojí za to vyrazit. V dalším díle tipů na letní výlety pokračujeme do Ostravy. Ostravu Vám ukáže a představí ředitelka Alzheimercentra Ostrava Katarína Valentová.

Tipy od dalších ředitelek naleznete na www.alzheimercentrum.cz/putovani

Když řeknu, že pracuji a žiji v Ostravě, mnoho lidí se stále ušklíbne (alespoň takový mám pocit). Nevím proč. Ostrava má svoje obrovskou kouzlo, náboj, energie, ale samozřejmě i místa, která je nutné vidět. Pokusím se Vás nyní o tom přesvědčit.

Ostravu je nejlepší vidět rovnou z výšky. To člověk ihned vidí, jak je Ostrava veliká, rozlehlá, jaké má hezké okolí. A pokud pozorovat Ostravu několik desítek metrů nad zemí, tak jedině z Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Právě věž Bolt Tower je místo v unikátním areálu Dolních Vítkovic. Tato bývalá nástavba vysoké pece je totiž nejvyšší místo v Ostravě. Je možné z ní vidět nejenom areál Dolních Vítkovic, ale při dobrém počasí i nedaleké Beskydy.

Dolní Vítkovice jsou naprosto ojedinělý areál. I ve světovém měřítku. Tento bývalý hutní kombinát Vítkovických železáren, jehož historie sahá až na počátek 19. století se podařilo proměnit v místo, které žije. A to nejenom tradičním letním hudebním festivalem United Colours, ale každým dnem. Na obrovském prostoru bývalých hutí můžete najít lezeckou stěnu Tendon Hlubina, dát si kávu v kavárně na Bolt Tower a pozorovat Ostravu hodně z vysoka, s dětmi navštívit Velký nebo Malý svět techniky. Minout nesmíte ani Hornické muzeum.

Pokud máte rádi hudbu, je nutné (to prosím zdůrazňuji!!) navštívit (až to pandemická situace umožní) nějaký koncert v hale Gong. Tento ojedinělý prostor vznikl z historického plynojemu a dnes slouží jako multifunkčním centrum. Probíhají zde konference, kongresy, výstavy a právě i koncerty. Tvrdím, že má úžasnou akustiku a z každého místa v plynojemu je vidět nádherně na samotné pódium. Navíc hala Gong – a to ocení snad nejenom milovníci architektury – byla oceněna v roce 2013 na Expo Real v Mnichově jako Stavba roku 2013 a byla zařazena mezi TOP 10 staveb světa.

Jen malé doporučení: Dolní Vítkovice neproběhnete jen tak a za chvíli zase poběžíte pryč. Myslím, že Vás vtáhnou do sebe a jen tak nepustí ven. Doporučuji proto si na tento ojedinělý areál nechat dost času – počítejte opravdu alespoň s jedním dnem.

Pojďme ale dál do centra. Je dobré se určitě podívat do Galerie Výtvarného umění Ostrava. Mají tam krásné sbírky a už opět (po covidových lockdownech) otevřeno. Pokud nepatříte k příznivcům výtvarného umění, stojí za to vidět alespoň budovu této galerie. Patří totiž k skvostům funkcionalistické architektury v Ostravě, když její budova je již z roku 1926, je samozřejmě památkově chráněná a? a je nutné ji opravdu alespoň zvenku vidět.

Pokud budete již po celém dni unaveni (a já s tím tak trochu počítám), kam jít na něco dobrého k jídlu? Osobně mám ráda bistro Hogo Fogo v Moravské Ostravě-Přívoze. Vaří tam výborně. V létě mají i malou útulnou zahrádku. Doporučit můžu bez rozmyšlení vše z jídelního lístku. Já mám nejraději jejich netradiční polévky – jako například fenyklovou s lososem nebo krém z mrkve a manga. Z hlavních jídel určitě neprohloupíte hamburgerem, a to jak v jeho „masové“ verzi, tak i vegetariánským připravovaném buď ze sýru halloumi, či houby portobella. Vynikající mají i dezerty a kávu. Silné malé espresso bude ideální tečkou za návštěvou tohoto příjemného bistra.

V okolí bistra Hogo Fogo je ale případně i více restaurací: indická Makalu, italská Babetti Ristorante nebo nedaleké Comedor Mexicano. V Ostravě si zkrátka můžete vybrat.

Den se pomalu blíží ke konci a kam zajít na dobrou hudbu. Nedaleko bistra Hogo Fogo je přímo na nábřeží Ostravice s výhledem na Sýkorův most hudební kavárna a klub DOCK street café. Večer to tam hudbou žije. Navíc je příjemné stát venku, poslouchat hudbu a koukat se právě na řeknu Ostravici jako pomalu teče.

Snad jsem alespoň na těchto pár řádcích trochu „prodala“ Ostravu takovou, jakou mám ráda. A to jsem Vám mnoho zajímavých míst – svázaných třeba s rodinou Rothschildů, ještě neukázala. Příště to napravím. Před další návštěvou Ostravy nás ale můžete navštívit i u nás v Alzheimercentru Ostrava. Nedávno jsme totiž spustili 3D virtuální prohlídku našeho Alzheimercentra a alespoň uvidíte, jak to u nás pěkně vypadá. Přeji Vám hezké prožití léta v kruhu Vašich nejbližších!!