Jesenický kurýr - Hudbou zpátky v čase

12.05 2021 | Průhonice

Přečtěte si další článek v Jesenickém kurýru - tentokrát o hudbě a poslechu.

Hudbou zpátky v čase

Velmi oblíbenou aktivizační metodou v Alzheimercentru Průhonice je soustředěný poslech hudby vycházející z principů muzikoterapie. Pracovnice a pracovníci centra mají k dispozici stylový gramofon a dobové šelakové desky s rychlostí otáčení 78 otáček za minutu a samotný poslech probíhá jako skupinová aktivita v příjemném a klidném prostředí poskytujícím opravdu ničím nerušený požitek z hudby.

Našim klientům často pouštíme písně na přání, čehož jsme schopni dosáhnout díky žánrové rozmanitosti a množství hudebních desek. Nejčastěji se jedná o lidové písně či vážnou hudbu, dále pak slowfoxtrot 50. let,  tóny populárních písní Rudolfa Cortése, tango Richarda Adama či dokonce havajské a kubánské rytmy z taktovky slavných Kučerovců. Nechybí ani dobové písně tehdy začínajícího zlatého slavíka, Karla Gotta.

Zásadní je kromě samotné hudby také těsná spojitost s praktikami reminiscenční terapie, kdy se klíčovou složkou celé aktivity stává vyvolání dobové atmosféry, ať už se jedná o prostředí kabaretů, noblesních čajových dýchánků či prozpěvování lidovek u práce v hospodářství. V každé jednotlivé písni je pro naše klienty skrytá přidaná hodnota v podobě oživení vzpomínek na dobu jejich mládí či období vrcholné dospělosti. Ponořeni do podmanivých rytmů si mohou znovu živě vybavit své rodiče, přátele, první lásky a mnoho krásných chvil z jejich osobní minulosti.

Nezřídka se stává, že hudba pomůže našim klientům vybavit si takové zážitky, na které už třeba dávno sami zapomněli, ba co víc, zapomenout na bolesti a trápení spojené se stářím a nemocí. Při poslechu hudby někdy dochází k až magickým momentům, kdy si lidé, kteří například dlouhodobě ani nemluví, začnou broukat či dokonce prozpěvovat tóny svých kdysi oblíbených písní.

Speciální kapitolu hudebních aktivizačních metod poté tvoří poslech či sledování operního představení, ať dobového či moderního. Při této aktivitě v příjemném prostředí knihovny s pohodlnými křesly aktivně pomáháme vytvořit dojem podobný skutečnému hudebně-divadelnímu zážitku, který je mezi klienty neméně populární.

Muzikoterapii se nejčastěji věnuje aktivizační pracovnice Miluška, která v Alzheimercentru pracuje 5let. „Hudba je mojí celoživotní vášní a několik gramofonových desek, které si zde pouštíme jsem našla u nás na půdě po mém dědečkovi, takže zde máme opravdu cenné kousky ,“ doplňuje Miluška.