Děti z dětských skupin Alzheimercenter dostanou knihu

03.06 2021 | Centrála

Děti z dětských skupin Alzheimercenter dostanou knihu

Svoji vlastní knihu, jako dárek všem dětem z dětských skupin Alzheimercenter, věnovala k Mezinárodnímu dni dětí zaměstnankyně Alzheimercentra Mirka Minarčíková. „Knížku jsem napsala již v roce 2016. Vymyslela jsem ji se svými dětmi, které vystupují i v ději samotném. Při psaní jsem svým dětem pohádky četla a také se jich ptala, jak by mohly pokračovat. Někdy jsem ji i opravovala podle toho, co mi mé děti řekly, nebo, když se jim nelíbilo, jak se vyvíjel děj příběhů,“ řekla Mirka Minarčíková.

 

Kniha, která se jmenuje Dobrodružství pejska Kavalíra je pohádkou o kouzelném království. V něm žijí pohádkové bytosti, kde zvířátka mluví a kam se dostanou pouze děti, které věří na kouzla. „Hrdinou všech příběhů je pejsek – princ Kavalír. Ten sbírá kouzelný prášek a pomocí něho umí plnit dětská přání. Jednoduše řečeno, když má kouzelný prášek, pak se mu může splnit jakékoliv přání,“ vysvětluje děj knihy pro děti Mirka.

Pejsek Kavalír je v samotném příběhu opravdový gentleman a kavalír. Snaží se pomáhat svým přátelům a napravovat křivdy. V každé části se děti můžou poučit a dozvědět se také více o přátelství, rodině, o všem, co může být v životě důležité.

Dětské skupiny jsou nedílnou a významnou součástí zařízení Alzheimercenter.  Je to jeden z dlouhodobých projektů v rámci sítě Alzheimercenter, když v nich dochází k přirozenému spojování generací. Patří tak mezi významný způsob péče o klienty s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. Mezigenerační setkávání je také tématem mnoha studií, dokazujících, že tato aktivita seniorům přináší tolik potřebný pocit užitečnosti. Děti současně učí úctě, respektu ke stáří a toleranci.

 „Díky dětským skupinám je svět dětí i seniorů propojen naprosto přirozeně. Děti se s babičkami a dědečky setkávají denně, ať už při procházce po zahradě nebo při společných aktivitách, které pro ně naši zaměstnanci pravidelně připravují,“ vysvětluje princip fungování center Martina Svobodová z marketingu. Dětská skupina je jako zaměstnanecká školka určena zejména pro děti zaměstnanců. V rámci volné kapacity je však možné i přijetí dětí z okolí, ve věku od jednoho do šesti let. Děti jsou přijímány v průběhu celého roku. Od jara minulého roku, v důsledku pandemie covid-19, je propojování generací striktně omezené. „Nyní doufáme, že dojde brzy k uvolnění přísných hygienických předpisů a obnovení společných aktivit a činností.“