Světový den hygieny rukou

05.05 2021 | Centrála

Alzheimercentrum se připojuje ke Světovému dni hygieny rukou

Velice dobře si uvědomujeme  – zvláště v době více jak ročního celosvětového boje s pandemií covidu 19 – že význam hygieny a zejména pak správného mytí rukou je jednou z klíčových preventivních opatření s některými nemocemi. A to nejenom koronavirů. 

Správná hygiena rukou totiž může předejít mnoha dalším infekčním onemocněním – například také chřipce, žloutence typu A, virovým střevním průjmům. Bohužel podle zdravotnických studií si celkem 95 procent lidí nemyje ruce správně. 

Správné mytí rukou přitom patří mezi základní hygienické návyky. Minimalizuje riziko přenosu virů a snižuje výrazně počet mikroorganismů. S pomocí mýdla dochází k uvolnění mikroorganismů, nečistot a pod tekoucí vodou dojde k jejich odplavení. Správná doba namydlení rukou se pohybuje až kolem třiceti sekund. Poté je nutné důkladně pod tekoucí pitnou vodou ruce omýt a usušit. Současně bychom měli použít jednorázový ručník, kterým pak můžeme tekoucí vodu také zavřít.

Další hygienickým opatřením, která má ale vyšší účinnost je dezinfekce rukou. Postup je podobný jako u mytí rukou. Ruce by ale dezinfekčním roztokem měly být vlhké. A to přibližně třicet sekund. Na rozdíl od mytí rukou bychom ale měli hygienický roztok nechat uschnout a nikoliv utírat.

Mezi základní momenty pro správnou hygienu rukou patří pak například příchod domů z venku, po cestě v MHD, před jídlem, po návštěvě toalety, po smrkání, kašlání, po návštěvě zdravotnického zařízení a samozřejmě také před a po návštěvě Alzheimercentra.