U nás jsme stále v pohybu

09.03 2021 | Centrála

Přečte si článek v březnovém vydání časopisu Jesenický kurýr o tom, jak je pohyb důležitý a jak se nám to daří.

V mládí, ale i ve stáří je pohyb důležitý – lidské tělo je zkrátka stvořeno k pohybu. A proto je pravidelný pohyb nejlepší jako prevence před různými nemocemi, které s věkem přicházejí. Senior by se o pohyb, jestliže si chce posílit pohybové ústrojí, zlepšit kondici nebo udržet kloubní pohyblivost, ochuzovat neměl. Pohyb je přínosný i pro kardiovaskulární, trávicí a vylučovací soustavu.

V průhonickém Alzheimercentru to dobře vědí, a proto mají v rámci terapií zařazeno i cvičení a pohybové aktivity. Vycházejí z potvrzených faktů odborníků, že cvičit se dá v každém věku. Senioři, kteří jsou delší dobu bez pohybu, velice rychle ztrácí nejen sílu, ale hlavně sebejistotu pohybu. Z tohoto důvodu zde podporují při cvičení jejich mobilitu a samostatnost. Individuálně, dle možností jednotlivých klientů, zařazují náročnější nebo méně náročné cvičení.

„V Průhonicích nabízíme několik druhů cvičení od míčových terapií, přes jízdu na rotopedech. Využíváme také posilovací gumy, kde si navzájem můžou klienti protáhnout ruce i záda.

Velmi se nám osvědčilo i cvičení na židlích, při kterém si klienti protáhnou celý pohybový aparát. Díky tomu, že cvičíme v kruhu, tak si užijeme i srandu a legraci“ vysvětluje Ivo Nováček, aktivizační pracovník.

V zimních měsících využívají v tělocvičně i ribstole a gymnastické míče. Za pomoci aktivizačních pracovníků mají klienti možnost si vyzkoušet několik druhů protahovacích cviků.

V letních měsících je hojně využívána k pohybu a cvičení velká zahrada. Zde je pro klienty vytvořen okruh o délce 430 metrů, zdatnější klienti jej absolvují i několikrát za den. Dvakrát do roka je pořádána i soutěž „PRŮHONICKÉ KILOMETRY“, kde spolu klienti soupeří o to, kdo urazí více kilometrů.

Na červenec je v Alzheimercentru naplánována akce HRY BEZ HRANIC.  Bude probíhat soutěžní klání v různých sportovních disciplínách, samozřejmě přizpůsobené klientům, tedy lidem s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Celé na starosti to bude mít aktivizační pracovník Ivo, který v Alzheimercentru pracuje 7 měsíců. „Pracuji jako sportovní trenér už několik let a sport je mou celoživotní vášní, jsem proto moc rád, že hodně druhů pohybových cvičení lze aplikovat i v našem zařízení“ doplňuje Ivo.