Letní putování

02.08 2021 | Zábřeh

Léto je časem odpočinku, relaxace, nabírání sil. Času, který trávíme se svými nejbližšími, svými dětmi, vnuky, na které jsme neměli přes celý rok třeba tolik času, kolik bychom chtěli. Je to období, kdy můžeme dýchat čerstvý vzduch – na horách, u moře nebo třeba jen v lese u rybníku. Letos to platí po období pandemie koronaviru snad ještě více. Proto jsme požádali ředitelky všech našich Alzheimercenter o tipy na výlety. Vzhledem k tomu, že máme celkem 14 center v České republice a na Slovensku, chceme Vás provést po jejich okolí, dám Vám možné rady, kam se v blízkosti našich center podívat, kam stojí za to vyrazit.  Konkrétně Vás okolím Zábřehu na Moravě provede ředitelka Alzheimercentra Zábřeh Markéta Stržínková.

Tipy všech ředitelek naleznete zde: www.alzheimercentrum.cz/putovani

Protože mám velice ráda hory začnu tipy na výlety přibližně hodinu jízdy autem od Zábřehu. Konkrétně výstupem na nejvyšší vrchol Jeseníku Praděd. Praděd je nejvyšší vrchol v Hrubém Jeseníku. Je to ale současně s 1491 metry nejvyšší hora Moravy, Českého i Horního Slezska. Na jejím vrcholu je navíc ještě téměř 160 metrů vysoký vysílač s rozhlednou. Z ní je vidět kompletně celé pohoří Jeseniku s jeho typickými táhlými hřebeny.

Praděd je přístupný z několika směrů. Na vrchol vede jednak asfaltová silnice z Karlovy Studánky přes sedlo Hvězda a chatu Ovčárna. Tahle trasa po zelené turistické značce je dlouhá devět kilometrů a myslím, že ji ujdou i o trochu starší děti. Druhá cesta vede po červené hřebenovce od Červenohorského sedla. Ta je dlouhá přibližně deset kilometrů. Já mám ale nejraději nejdelší (14 kilometrů dlouhou s převýšením 800 metrů) a zároveň nejprudší trasu po modré turistické značce. Trasa jde z Koutů nad Desnou kolem dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně a myslím, že patří ke krajinově nejzajímavějším.

Moc ráda mám také údolí Bílé Opavy s vodopády Bílé Opavy, které se nachází přibližně pět kilometrů od vrcholu Pradědu. Je to ta pravá divoká příroda tak, jak ji mám ráda a území je samozřejmě součástí Národní přírodní rezervace Praděd.

Dalším mým tajným tipem jsou Obří skály, které se nacházejí 1084 metrů nad mořem přibližně devět kilometrů od Jeseníku. Najdete je v blízkosti vrcholu hory Šerák a to místo má zvláštní energii a půvab. Možná proto, že podle pověstí má vznik skalního bloku na svědomí obr Amík. Ten se měl prý vsadit s obrem ze sousedství, že dál dohodí obrovský skalní blok. Amík hodil skálu daleko, ale jeho soused hodil ještě dál, a tak Amík v návalu vzteku alespoň rozpůlil skálu na dvě části. Nevím, zda je to pravda, ale jděte tam a přesvědčte se, zda to obři mohli opravdu dokázat.

Na Obří skály můžete vystoupat po zelené turistické značce z horského střediska Ramzová kolem lanovky na Šerák a pak dále lesnatým údolím Vražedného potoka. Trasa je dlouhá v jednom směru přibližně čtyři kilometry a ujde ji i málo zkušený turista.

Co vidět na naší cestě dál? Určitě samotné město Lázně Jeseník a budovu Priessnitzových lázní. Konkrétně budovu Priessnitz. Mezi architektonické skvosty patří také Vila Adelheid.

Zastavit bychom se měli také ve Velkých Losinách, kde je stále v provozu (již od konce 16. století) papírna, která vyrábí ruční papír pro evropské i americké zákazníky (a nejenom je). V areálu sídlí také Muzeum papíru, které stojí za to určitě navštívit. Myslím, že se bude expozice líbit i dětem..

Milovníci vojenské historie si pak můžou prohlédnout soubor vojenských opevnění od Zábřehu až po Jeseník, které měly chránit mladou Československou republiky v době mobilizace před nacistickým Německem v roce 1938. Součástí je i Vojenské muzeum v Králíkách. V něm si můžete například prohlédnout stálou expozici pod názvem „Jaro 1945“.

Kdo má ráda sladké. A doufám, že je Vás hodně. Tomu musím doporučit čokoládovnu v Troubelicích. Vyrábějí ji tam z nejlepších ekvádorských kakaových bobů a každá čokoláda je ručně vyráběna. Čokolády navíc v Troubelicích sladí ztuhlou třtinovou šťávou v biokvalitě, přidávají kakaová máslo a nepoužívají žádné jiné rostlinné oleje. Navíc všechny čokolády a další výrobky jsou bezlepkové, což ocení zejména ti, kteří mají na lepek alergii.

Výlet zakončíme tam, kde sídlí naše Alzheimercentrum. Tedy v Zábřehu. Po dlouhém a namáhavém dni (moje tipy na výlety jsou spíše na tři dny, to upozorňuji raději předem!!! ať si nemyslíte, že zvládnete vše během jednoho jediného dne) je dobré si dát samozřejmě něco dobrého k jídlu. Ráda doporučím restauraci Stará sladovna přímo u nás v Zábřehu. Kdo má rád českou klasiku – svíčkovou, guláš – musí zavítat právě sem.

Závěrem bych Vám chtěla popřát hezké počasí na výlety. My v Alzheimercentru Zábřeh doufáme, že léto bude slunečné a hezké (navíc po dlouhé a chladné zimě). A že si ho s klienty z našeho Alzheimercentra Zábřeh na výletech a procházkách moc užijeme. Přeji Vám to samé a samozřejmě hezké prožití letošního léta!!!