Zkoušíme virtuální projekt Kaleido

19.02 2021 | Centrála

Zkoušíme virtuální projekt Kaleido

Projekt Kaleido zaměřený na virtuální realitu zkouší v současné době Alzheimercentrum Zlín, ale úspěšně už prošel testováním v dalších zařízeních.

 Aplikace Kaleido pomáhá klientům nyní v době izolace způsobené celosvětovou pandemií covidu 19. Využití má ale i na jejich celkovou fyzickou i psychickou aktivizaci. Díky němu je možné, aby se senioři s nevyléčitelnou Alzheimerovou nemocí a stařeckou demencí přenesli během vteřiny do virtuálního 3D světa a mohli si v něm prohlédnout například hrad Karlštejn, projít se po přírodě, navštívit řecké pláže, holandský Amsterdam, či být na koncertě.

„Našim klientům to velice pomohlo. Musíme si uvědomit, že již téměř rok nevidí svoje blízké, jejich kontakt s okolím je v důsledku přísných opatření výrazně omezen. Nemůžou tak často chodit ven, omezily se výlety, pobyt v přírodě,“ uvedla ředitelka Alzheimercentra Zlín Pavla Staňková.

Klientům Alzheimercentra Zlín aplikace pomůže zavzpomínat například na to, co již zažili, poznat nová místa a zážitky. Kaleido je navíc možné přizpůsobit momentálnímu psychickému stavu klienta. Například v případě, že se klient necítí dobře, je neklidný či rozrušený, může se pomocí této aplikace uklidnit. Soustředí se na příjemné pocity spojené s prožitkem návštěvy vybraného místa. Naopak, pokud klienta musíme přemlouvat k pohybu, k nějaké aktivitě, dokáže tato aplikace vzbudit takový zájem, že sám začne otáčet hlavou, pohybovat rukama. Má chuť se dotknout okolí. Tím je pro nás projekt Kaleido velice zajímavý.

Kaleido tak může působit nejen na psychiku klienta, ale i procvičovat velmi jemným a příjemným způsobem motoriku klientů v těžším stádiu demence či Alzheimerovy choroby.

V Alzheimercentru Zlín přitom před testováním Kaleida panovaly mírné obavy z toho, jak klienti na virtuální svět zareagují. „Reakce byly úžasné. Dokonce klienti, kteří jsou imobilní, hůře verbálně komunikují a musíme je motivovat k jakékoli aktivitě, nádherně reagovali, otáčeli hlavy, aby se podívali na všechny strany. Všechno si pořádně prohlídli, začali mluvit a popisovat, co vidí a jak je to nádherné. Někteří vzpomínali, jak byli u moře a ocenili možnost opět se k moři podívat, jiní si připadali jako v kině, chtěli si hladit plovoucí ryby kolem,“ doplnila ředitelka Alzheimercentra Zlín.

Za projektem Kaleido stojí mladí čeští tvůrci virtuálních zážitků pro individuální aktivizaci, kteří se snaží přinášet dostupné a efektivní inovace do sociální péče. Kaleido zatím rozdávalo radost už ve více než 50 zařízených sociálních služeb v České republice.

„Až 85 procent seniorů hodnotilo Kaleido mimořádně pozitivně. Výlety je dokážou vytrhnout z jejich každodenní rutiny a přináší jim množství nových podnětů,“ řekl autor projektu Kaleido Marek Háša. 

Podívejte se na reportáž, kterou v našem zlínském Alzheimercentru natočila Česká televize:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/321281381990218-udalosti-v-regionech/