Letní putování

07.07 2021 | Centrála

Léto je časem odpočinku, relaxace, nabírání sil. Času, který trávíme se svými nejbližšími, svými dětmi, vnuky, na které jsme neměli přes celý rok třeba tolik času, kolik bychom chtěli. Je to období, kdy můžeme dýchat čerstvý vzduch – na horách, u moře nebo třeba jen v lese u rybníku. Letos to platí po období pandemie koronaviru snad ještě více. Proto jsme požádali ředitelky všech našich Alzheimercenter o tipy na výlety. Vzhledem k tomu, že máme celkem 14 center v České republice a na Slovensku, chceme Vás provést po jejich okolí, dáme Vám možné rady, kam se v blízkosti našich center podívat, kam stojí za to vyrazit.

OSTRAVA

Když řeknu, že pracuji a žiji v Ostravě, mnoho lidí se stále ušklíbne (alespoň takový mám pocit). Nevím proč. Ostrava má svoje obrovskou kouzlo, náboj, energie, ale samozřejmě i místa, která je nutné vidět. Pokusím se Vás nyní o tom přesvědčit.

Ostravu je nejlepší vidět rovnou z výšky. To člověk ihned vidí, jak je Ostrava veliká, rozlehlá, jaké má hezké okolí. A pokud pozorovat Ostravu několik desítek metrů nad zemí, tak jedině z Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Právě věž Bolt Tower je místo v unikátním areálu Dolních Vítkovic. Tato bývalá nástavba vysoké pece je totiž nejvyšší místo v Ostravě. Je možné z ní vidět nejenom areál Dolních Vítkovic, ale při dobrém počasí i nedaleké Beskydy.

Dolní Vítkovice jsou naprosto ojedinělý areál. I ve světovém měřítku. Tento bývalý hutní kombinát Vítkovických železáren, jehož historie sahá až na počátek 19. století se podařilo proměnit v místo, které žije. A to nejenom tradičním letním hudebním festivalem United Colours, ale každým dnem. Na obrovském prostoru bývalých hutí můžete najít lezeckou stěnu Tendon Hlubina, dát si kávu v kavárně na Bolt Tower a pozorovat Ostravu hodně z vysoka, s dětmi navštívit Velký nebo Malý svět techniky. Minout nesmíte ani Hornické muzeum.

Pokud máte rádi hudbu, je nutné (to prosím zdůrazňuji!!) navštívit (až to pandemická situace umožní) nějaký koncert v hale Gong. Tento ojedinělý prostor vznikl z historického plynojemu a dnes slouží jako multifunkčním centrum. Probíhají zde konference, kongresy, výstavy a právě i koncerty. Tvrdím, že má úžasnou akustiku a z každého místa v plynojemu je vidět nádherně na samotné pódium. Navíc hala Gong – a to ocení snad nejenom milovníci architektury – byla oceněna v roce 2013 na Expo Real v Mnichově jako Stavba roku 2013 a byla zařazena mezi TOP 10 staveb světa.

Jen malé doporučení: Dolní Vítkovice neproběhnete jen tak a za chvíli zase poběžíte pryč. Myslím, že Vás vtáhnou do sebe a jen tak nepustí ven. Doporučuji proto si na tento ojedinělý areál nechat dost času – počítejte opravdu alespoň s jedním dnem.

Pojďme ale dál do centra. Je dobré se určitě podívat do Galerie Výtvarného umění Ostrava. Mají tam krásné sbírky a už opět (po covidových lockdownech) otevřeno. Pokud nepatříte k příznivcům výtvarného umění, stojí za to vidět alespoň budovu této galerie. Patří totiž k skvostům funkcionalistické architektury v Ostravě, když její budova je již z roku 1926, je samozřejmě památkově chráněná a? a je nutné ji opravdu alespoň zvenku vidět.

Pokud budete již po celém dni unaveni (a já s tím tak trochu počítám), kam jít na něco dobrého k jídlu? Osobně mám ráda bistro Hogo Fogo v Moravské Ostravě-Přívoze. Vaří tam výborně. V létě mají i malou útulnou zahrádku. Doporučit můžu bez rozmyšlení vše z jídelního lístku. Já mám nejraději jejich netradiční polévky – jako například fenyklovou s lososem nebo krém z mrkve a manga. Z hlavních jídel určitě neprohloupíte hamburgerem, a to jak v jeho „masové“ verzi, tak i vegetariánským připravovaném buď ze sýru halloumi, či houby portobella. Vynikající mají i dezerty a kávu. Silné malé espresso bude ideální tečkou za návštěvou tohoto příjemného bistra.

V okolí bistra Hogo Fogo je ale případně i více restaurací: indická Makalu, italská Babetti Ristorante nebo nedaleké Comedor Mexicano. V Ostravě si zkrátka můžete vybrat.

Den se pomalu blíží ke konci a kam zajít na dobrou hudbu. Nedaleko bistra Hogo Fogo je přímo na nábřeží Ostravice s výhledem na Sýkorův most hudební kavárna a klub DOCK street café. Večer to tam hudbou žije. Navíc je příjemné stát venku, poslouchat hudbu a koukat se právě na řeknu Ostravici jako pomalu teče.

 

Snad jsem alespoň na těchto pár řádcích trochu „prodala“ Ostravu takovou, jakou mám ráda. A to jsem Vám mnoho zajímavých míst – svázaných třeba s rodinou Rothschildů, ještě neukázala. Příště to napravím. Před další návštěvou Ostravy nás ale můžete navštívit i u nás v Alzheimercentru Ostrava. Nedávno jsme totiž spustili 3D virtuální prohlídku našeho Alzheimercentra a alespoň uvidíte, jak to u nás pěkně vypadá. Přeji Vám hezké prožití léta v kruhu Vašich nejbližších!!

 

 

PÍSEK A OKOLÍ

V dalším díle tipů na letní výlety do krásného města Písek, kde nás provede Pískem i jeho okolím ředitelka Alzheimercentra Písek a Alzheimercentra Loucký Mlýn u Vodňan Lucie Kučerová.

Své tipy na výlety tedy údávám na cestě mezi těmito dvěma centry. Začnu na jednom z nejsilnějších energetických míst u nás – Božích Kamenech u Kraselova. Nachází se nedaleko Strakonic mezi obcemi Kraselov a Tažovice. Myslím, že to je nádherné místo, která do Vás vlije určitě novou porci pozitivní energie.

Podobně silně na mě působí poutní místo kostel Lomec, přesným jménem kostel Jména Panny Marie, který se nachází uprostřed lesů. Sem jezdím jak sama, tak s klienty z našeho Alzheimercentra Písek na mše. Je to místo s velkou duchovní silou a je možné se zde na chvíli zastavit, zavřít oči a nechat jen tak plout svoje myšlenky.

Směrem na České Budějovice nesmíte pak minout odbočku na Holašovice. V Holašovicích je možné vidět naprosto ojedinělý soubor budov, které pochází ze sedmdesátých let 19. století ve stylu tzv. selského baroka. Holašovice jsou navíc od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a v roce 1998 byly zapsány do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Když si budete chtít dát v Holašovicích něco dobrého k jídlu doporučuji vynikající restauraci Špejchar u Vojty. Výborně tam vaří.

Když budete na výletě s dětmi, určitě nesmíte minout Lesopark v Zátiší a Stezku čápa Vodňana, kde je pro děti udělaná naučná stezka. Na ní je možné vidět různé dřevěné objekty, obří houby. Celkem trasa měří 440 metrů, takže ji ujdou i ty nejmenší a má celkem šestnáct originálních interaktivních a informačních prvků. Děti si tak můžou vše osahat. Mezi nejmenšími je oblíbený například skleněný stoleček, ve kterém jsou zapuštěné různé druhy zvířat, rostlin, kamenů apod. Nechybí ani dřevěný most a děti si můžou také vyzkoušet, jak daleko doskočí ve srovnání třeba se srnkou a dalšími volně žijícími zvířaty.

Pomalu ale musíme svoje kroky směřovat do Písku. Abychom stihli vidět i něco z tohoto nádherného města. Samozřejmě je nutné zastavit se na Kamenném mostě -  nejstarším dochovaném mostě v Čechách (historicky je v pořadí druhý po zaniklém Juditině mostu v Praze). Most, který je postavený v gotickém slohu je jednoduše krásný. Na mostě jsou také umístěny repliky barokních soch a kříže. Ze soch se vždy ráda zastavím u sochy Panny Marie nebo apoštola Jana. Doufám, že je najdete a postojíte u nich na chvíli i Vy.

Další unikátní stavba, která je určená nejenom pro děti, ale myslím, že i pro dospělé, je písecká Sladovna. V prostorech bývalé sladovny byly v roce 2009 otevřeny dvě stále expozice pro děti a postupně se výstavy a prostory stále upravovaly a rozšiřovaly. Dnes je ve Sladovně například výstava Voda mne napadá, která iniciuje vztah člověka k vodě. Fantastická je i stálá výstava pod názvem Mraveniště. V obřím dřevěném labyrintu chodeb, labyrintů, tunelů a mostů se děti můžou krásně schovávat, ale zároveň poznávat, jak žijí v přírodě mravenci. Děti tak získají přirozenou a zábavnou formou velké množství informací z přírodopisu. Sladovna ale nabízí i další výstavy jako například Hnízdo ilustrace, kde děti můžou poznávat tajemství ilustrovaných knih.    

S nejmenšími je člověk po náročném dni často unaven (na rozdíl od dětí) a chce si dát samozřejmě něco dobrého k jídlu. V Písku můžu doporučit italskou restauraci Pomodoro. Mají tam skvělé domácí těstoviny, zákusky a pro děti zmrzlinu. Od majitelů této restaurace jsme  několikrát dostali zmrzlinu pro klienty i naše zaměstnance darem, když nám toto hezké gesto normální lidské solidarity udělalo velkou radost. Třeba nás tam s klienty z našeho Alzheimercentra Písek v červenci a srpnu potkáte. Přeji Vám hezké léto!!

 

 

 

ZLÍNSKO

Přestože Zlínský kraj patří svojí rozlohou k těm nejmenším krajům v České republice, na kulturní a historické památky, přírodu, ale i kulinářské zážitky patří podle mě k těm největším a nejhezčím.

Když se řekne Zlín, každému se vybaví slavný funkcionalistický mrakodrap 21 od architekta Vladimíra Karfíka, čtvrť červených cihlových Baťových domků a v poslední době i Kongresové centrum architektky a dřívější partnerky architekta Jana Kaplického Evy Jiřičné.

Zlín a jeho okolí nabízí ale mnohem mnohem víc. Zkusím Vás o tom přesvědčit.  

Místem, kam si ráda chodím odpočinout je ZOO Zlín - Lešná. Zlínská ZOO je podle mě jedinečným místem, kde uvidíte zvířata všech kontinentů v přírodním bioparku s volným výběhem. Zvířata tu žijí ve zdařilé napodobenině jejich původního prostředí. Ptáci žijí v ptačích voliérách, která připomíná jejich domovinu. Savci jsou pak vystavování v přírodních expozicích. Navíc jsem ráda, že se podařilo ZOO Zlín, která měla – podobně jako jiné zoologické zahrady kvůli pandemii koronaviru finanční problémy – zachránit. A jsem ráda, že k tomu přispělo také nepatrně Alzheimercentrum Zlín finanční sbírkou na podporu naší zlínské ZOO.

Pokud máte rádi kozí zmrzlinu z kozího mléka, nesmíte minout Kozí farmu Vizovice. Kozí firma Vizovice začínala před 8 lety s jednou kozou, dnes jich mají již 85 a disponují i vlastní mlékárnou. Přiznám se, že zmrzlinu jsem ještě nevyzkoušela, ale pokud bude letos velké vedro, možná si ji dám.

Jedna netradiční ZOO se pak také nachází ve Starém Městě u Uherského Hradiště v areálu bývalého cukrovaru. Živá zvířata zde ale nehledejte. Všechna zvířata jsou totiž kovová a vznikají umem uměleckých kovářů a jejich svářecích nástrojů. Přesto prosím toto Kovozoo nesmíte při návštěvě Zlínského kraje minout.

Kdo pozoruje v létě noční oblohu, měl by určitě zavítat do Zlínské hvězdárny, kterou provozuje Zlínská astronomická společnost v Lesní čtvrti. Hvězdárna také pořádá pravidelné pozorování oblohy pro veřejnost i odb

 

ČESKO-BUDĚJOVICKO

Nyní představuje svoje tipy ředitelka Alzheimercentra České Budějovice Lucie Zajícová.

Výlet začneme rovnou v Českých Budějovicích, kde žiji a pracuji. Kromě restaurace Masné krámy, která je národní kulturní památkou, točí v ní ležák z Budějovického Budvaru, desítku a tmavý ležák a první zmínka o ní pochází již ze začátku 14.století, stojí za návštěvu samozřejmě dominanta Českých Budějovic - Černá věž na náměstí. Z ní je krásný výhled na celé České Budějovice. Je vysoká skoro 72 metrů, postavena byla mezi roky 1549 a 1577 a představovala symbol bohatství města.

Kousek od věže je na náměstí Přemysla Otakara II. tzv. Bludný kámen. Najdete ho poblíž Samsonovy kašny směrem k hotelu Zvon. Má být právě v místech, kde údajně stával popravčí špalek. Ve středověku se na náměstí konala z odstrašujících důvodů řada veřejných poprav a kámen je spjat právě s jednou z nich. Podle záznamů městských kronikářů bylo 1470 nebo 1478 najednou sťato 10 mladíků, z nichž jeden při zatýkání zabil městského rychtáře. Protože žádný nechtěl prozradit viníka, byli popraveni všichni. Tradice o skutečné události se rozvinula v pověst, do níž byl zahrnut právě i tento pamětní kámen. Kdo jej podle ní po 21. hodině nevědomky překročí, ztratí orientaci a bude bloudit ulicemi města. 

Doufám, že se to nikomu z Vás nestane a půjdete dále třeba do vynikající kavárny Lanna, která je na Jiráskově nábřeží. Kavárna je pojmenována po významném českobudějovickém rodákovi, průmyslníkovi, loďmistru, staviteli a mecenáši V.A. Lannovi, kteří žil v 19. století. Z oken kavárny je pak krásný výhled na doposud dochovanou budovu bývalé Lannovy loděnice.

Můžu doporučit vynikající snídaně v podobě míchaných vajíček s nebo bez šunky, bezlepkové i raw dorty. K ránu (a nejenom) patří samozřejmě i vynikající káva. Já si nejčastěji dávám cappucino s výbornou mléčnou pěnou. Doporučit můžu i silné espresso.

Na kolech je z Českých Budějovic krásná cyklostezka do Hluboké nad Vltavou. Měří více než dvacet kilometrů, vede s jednou výjimkou po asfaltu a na jejím konci můžete navštívit zámek Hluboká. Můžu Vás uklidnit, cestu ujede opravdu každý. V prostorách zámku Hluboká je samozřejmě i zámecká restaurace, kde se můžete občerstvit. A poté jít třeba do místní Alšovy jihočeské galerie. V současné době tam až do prvního srpna probíhá ve spolupráci s galerií v Jekatěrinburgu výstava ruské avantgardy. Je tak možné na vlastní oči i obraz jednoho z nejvýznamnějších abstraktních malířů Vasilije Kandinského. S dětmi, které ještě obrazy nemusí třeba moc ještě zajímat, můžete navštívit místní Jihočeskou zoologickou zahradu, kde uvidí děti na vlastní oči třeba Nilského krokodýla.

Byla bych špatný rádce, kdybych do svého „průvodce“ pro Vás nedala samozřejmě Český Krumlov. Kromě hradu, o kterém snad není třeba příliš mnoho vyprávět, protože je na skále nad Vltavou dominantou města, je ve městě mnoho vynikajících restaurací. Já mám ráda středověkou krčmu Šatlava kousek od náměstí, kde můžete ochutnat speciality na roštu jako například grilované steak a krkovičku. Dát si k masu můžete pivo nebo sklenici výborného vína z Moravy.

Navštívit můžete v Českém Krumlově také podzemí, když ve městě je starý grafitový důl.

Kdo naopak chce zůstat na čerstvém vzduchu, může si sám nebo s dětmi půjčit raft nebo loďku a sjet Vltavu dále po proudu třeba do Zlaté koruny, kde je od středověku klášter cisterciáků.

Já osobně bych na cestách neminula místo, kam jezdím velice ráda. A to je stezka v korunách stromů na Lipně. Je to první taková Stezka v České republice, když byla otevřena již v létě 2012.

Součástí Stezky jsou tři naučné prvky. Ty můžou rozšířit Vaše znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Navíc samotná Stezka je zakončena 40 metrů vysokou devítihrannou věží. Z té můžete vidět nejenom přehradu Lipno, ale velkou část Šumavy. Tam můžete také putování po Českobudějovickém kraji zakončit. Pokud Vám to bude ale stálo málo, můžete se stavit za námi na Husově třídě v našem Alzheimercentru, kde máme hezkou zahradu. Můžete tak vidět, jak v našem centru trávíme o prázdninách s klienty společný čas. Přeji Vám všem hezké léto!!!

 

STŘEDOČESKÝ KRAJ - SEVER OD PRAHY

V dalším díle tipů ve Středočeském kraji, když tímto regionem nás provede ředitelka Alzheimercentra Zlosyň Ladislava Vlachová.

Začít výlet v okolí Zlosyně je podle mě nejkrásnější na naší národní hoře a symbolu naší historie – Řípu. Výhled z ní je nádherný po celý rok. V létě, kdy je jasno a je vidět daleko do krajiny je rozhled jednoduše dokonalý. Můžeme pozorovat kompletně celé české Středohoří, Bezděz až po vysílač na Ještědu, kde je vidět pásmo Jizerských hor.

Pokud bude velké teplo, můžete si dát něco na ochlazení přímo na úpatí Řípu v Chatě Říp, kde mají v letní turistické sezoně otevřeno každý den od 10-17 hodin.

Malý kousek od Řípu po proudu Labe stojí určitě za zastavení zámek v Roudnici nad Labem, kde je možné navštívit Lobkowiczké zámecké vinařství. Nevím, jak nyní po pandemii covidu, ale dříve šlo víno přímo na místě ochutnat, ale určitě jde nyní koupit s sebou. Já osobně mám ráda skleničku svěžího rýnského ryzlinku.

Nemůžeme ale zůstávat na jednom místě pouze u vína, ale je nutné z kraje, který je moc krásný, také něco vidět.

Zámek Veltrusy s krásným zámeckým parkem, je dalším místem našeho zastavení. Park, který poničily povodně před devatenácti lety, je již opět moc hezky opraven a nabízí možnost odpočinout si, projít se, nebo ho projet také na kole. Zajímavostí je, že park je třikrát větší než velký pražský park Stromovka.

Za zmínku určitě stojí, že na zámku se natáčelo také velké množství filmů – od Malé mořské víly, přes Formanova Oscarového Amadea, Učitele tance s Martinem Dejdarem až po Michálkovo Babí léto s Vlastimilem Brodským a Stanislavem Zindulkou v hlavní roli.

Milovníci hudby by měli určitě navštívit rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi. Dům je klasicistní, je samozřejmě památkově chráněný a je možné si na něm prohlédnout pamětní desku s portrétem světové proslulého hudebního skladatele.

Naopak ti, kdo mají rádi poezii, musí zamířit na hrob nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta, který se nachází na hřbitově v Kralupech nad Vltavou v části zvané Minice. Právě Kralupům nad Vltavou, se kterými je část života tohoto jednoho z největších českých básníků spojena, věnoval Jaroslav Seifert několik textů ve své krásné nostalgické knížce Všecky krásy světa. Stojí určitě za přečtení před nebo po návštěvě Kralup.

Kdo má rád obrazy malíře George Karse – žijícího většinu života ve Francii -  také Kralupského rodáka, musí vidět sochu od akademického sochaře Stefana Milkova. Ta byla postavena teprve v září minulého roku a najdete ji v Kralupech před Technoparkem Vysoké školy chemicko-technologické.

Pokud jedete na výlet s dětmi, určitě musíte navštívit jeden ze zoologických parků, které se nacházejí kousek od Alzheimercentra Zlosyň. Až už jde o ZOO park Zájezd nebo ZOO park Zelčín. Právě ZOO park Zájezd patří mezi nejmenší ZOO v Čechách, ale přesto nebo právě proto je fajn ho s dětmi celý projít.

Po celém dni budete jistě unaveni a budete se chtít někde dobře najíst. Osobně můžu doporučit restauraci La Pastorella v Bašti, kde na Vás čeká opravdová domácí italská kuchyně. Děti si můžou dát vynikající pizzu přímo z pece nebo domácí těstoviny. V La Pastorelle mají ale i výbornou kávu.

Druhý můj tajný tip je statek 1738 v Dušníkách nedaleko Kralup.

Přeji Vám mnoho – nejenom gastronomických – zážitků ve Středočeském kraji. A pokud budete mít náhodou cestu naším směrem, zastavte se třeba na něco sladkého v cukrárně v nedaleké obci Obříství. Možná nás tam potkáte s našimi klienty z našeho Alzheimercentra Zlosyň. V létě tam chodíme na výlety na vynikající zmrzlinu a dorty.

 

Přeji všem hezké léto!!!

 

JIHLAVA A OKOLÍ

V dalším díle tipů na letní výlety jsme na Vysočině, když o doporučení, jak a kde strávit volný čas v okolí Jihlavy se podělí ředitelka Alzheimercentra Jihlava Soňa Donutilová.

Ráda jezdím v létě na kole a myslím si, že právě okolí Jihlavy nabízí mnoho krásných cyklovýletů. Jihlava, jako hlavní město Vysočiny, spojuje cyklostezka s Třebíčí a pak pokračuje trasa dál Raabs an der Thaya, což je rakouské příhraniční město v Dolním Rakousku. Celkem je trasa spíše pro zkušené a vytrvalé cyklisty, protože je dlouhá téměř 140 kilometrů, ale jde rozdělit i do několika dnů.

Já preferuji ale většinou kratší výlety na kole například do nedaleké Telče, jehož historické jádro s nádherným náměstím je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V podloubí je možné si dát v mnoha již znovu otevřených kavárnách dobrou kávu nebo dort. Osobně mám ráda Univerzitní kavárnu Telč na začátku náměstí hned kousek od zámku. Mají tam výbornou kávu a čokoládové dorty.

Když už jsme v Telči, doporučuji navštívit jak státní zámek, tak i galerii malíře Jana Zrzavého, která se nachází v jižní části zámeckého areálu. Právě v galerii jsou vystaveny obrazy, které Jan Zrzavý, který patřil k jedné z nejvýznamnějších postav českého moderního umění, odkázal městu Telči a tvoří průřez celým jeho dílem.

Z Telče můžeme pokračovat do nedalekých Slavonic, kde je nádherné renesanční náměstí. Občerstvit, nebo i přespat můžete jen pár kroků od náměstí v hotelu Besídka. Každý pokoj navrhoval jiný architekt, tak si můžete vybrat. Můžete přespat například i v apartmá, které navrhl architekt David Vávra, který byl spoluautor populárního pořadu Šumná města o historii architektury v Čechách a na Moravě vysílaného před lety v České televizi.

Nedaleko Slavonic se nachází osada Maříž, která je známá svoji nezaměnitelnou barevnou keramikou. Tu si totiž můžete také namalovat i vy, a to v jakých barvách a obrazech chcete. Pak Vám ji vypálí a vy si ji můžete vyzvednout. To při návštěvě Vysočiny jednoduše nesmíte minout.

Vraťme se ale zpátky na kole, pěšky, autem nebo vlakem do Jihlavy, kde pracuji v Alzheimercentru Jihlava. Za návštěvu stojí určitě katakomby pod jihlavským centrem.

Systém podzemních chodeb je rozlohou 50 000 m2 a délkou asi 25 kilometrů po znojemském podzemí druhý nejrozsáhlejší v České republice. Po pandemii koronaviru je již opět otevřen a nabízí návštěvníkům tři různé okruhy: historické podzemí, kolektory a okruh Alfa – kryt civilní obrany ze 70. let minulého století. Projít je dobré všechny.

Krásný výhled na celou Jihlavu a do krajiny je z gotického kostela sv. Jakuba Většího. Jeho Severní věž, která je vyhlídkovou, je přístupná v návštěvních hodinách nebo po domluvě v Turistickém centru. Její ochoz je ve výšce 40 metrů nad zemí a rozhled z ní je opravdu impozantní.

V létě to v Jihlavě vždy žilo a doufám, že bude i letos po pandemii, když se snad opět bude možné setkávat osobně a nejenom prostřednictvím skypu a dalších aplikací. Kaváren, dobrých restaurací nebo také například radniční minipivovar s vynikajícím pivem Ignác, je v Jihlavě jednoduše hodně. Nabídka je široká a uspokojí snad každého gurmána. Zároveň není jednoduše nad osobní setkání, z čehož my v Alzeimercentru Jihlava máme snad největší radost, když opět rodiny s dětmi a vnuky můžou navštěvovat svoje rodiče nebo prarodiče. Osobní přímý kontakt, to je to, co nám dělá největší radost.

 

Přeji všem ať si tato setkání užívají všichni stejně jako my v Alzheimercentru Jihlava. Všem ostatním přejí hezké léto!